Scotch® Transparent Tape 157S, 3/4 in x 300 in
Scotch® Transparent Tape is the classic, glossy finish tape. A great value for general purpose wrapping, sealing and mending. Clear when applied and does not yellow.
Special Price
$1.06
Regular Price
$1.25
| UPC | 00051131706330 |
|---|---|
| 3M ID | 7100045372 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
The benefits of Scotch® Transparent Tape are clear: Ideal for basic jobs around the house. An economical tape with excellent holding power; completely transparent and won't yellow with age. A clear solution built from trusted 3M adhesive technology. And because the unique dispenser is included Scotch® Transparent Tape glides out smoothly and cuts easily, getting only the tape you need without waste. Great value. Great tape. Seems clear Scotch® Transparent Tape is the tape to get.
- Classic glossy-finish tape
- Ideal for basic taping jobs around the house
- A great value!
- Crystal clear
- Instant adhesion with excellent holding power
- Dispenser included: refills easily, stores away conveniently, always ready
- Ideal on shiny surfaces
- Photo safe
- 3/4 in. x 300 in., 1 Dispenser, 1 in. core
- Makes a great complement to decorative gift-wrapping paper
- Easy-to-apply design that doesn't dry out or yellow
- Ideal for multi-purpose sealing and label protection
- Made locally, with globally sourced materials
| 3M ID | 7100045372 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, Scotch Tape, Transparent, Transparent Tape, Office Tape, Invisible, Invisible Tape, Mending Tape, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Mending, Packaging, Light Packaging, Label Protection |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Correction Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | Yes |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 22.68 G |
| Base - Metric Height Dimension | 90.475 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 22.225 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 80.82 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 9.917151724067228 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.050000841063530234 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.020999030473109588 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.562007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.875 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.1818897637795276 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 162.513 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 9.525 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 90.475 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 22.225 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 80.82 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | DISP |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 89.2387434381168 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.6970068742558434 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.2519883656773151 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.562992125984252 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 5.688188976377953 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.438188976377953 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1462.361 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 114.3 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 11.59 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 14.448 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 8.733 CM |
| Inner - Item Quantity | 12 |
| Inner - Total Unit Quantity | 12 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Inner - Item Unit | DISP |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1136.0008723954456 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.06000028175077 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.023860388127781 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.625196850393701 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18615.719 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4109.547 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1371.6 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.415 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.608 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 29.21 CM |
| Shipper - Item Quantity | 144 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISP |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95746.25448463495 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 656.9995875371537 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 199.57566746548227 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.569 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 90.526 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.267 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 9504 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 9504 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 66 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISP |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 11 |
Write Your Own Review


