Scotch® Tough Grip Moving Packaging Tape, 3500-6-ESF, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m), 6 Rolls/pack, 6 packs/case
Special Price
$33.08
Regular Price
$38.92
| UPC | 00076308936150 |
|---|---|
| 3M ID | 7100138875 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For a fully packed moving day, heavy boxes that bust at the bottom are the enemy. Put weight in its place with Scotch® Tough Grip Moving Packaging Tape. It easily handles moving boxes with up to 80 pounds of weight inside, and is guaranteed to stay sealed. What makes Scotch® Tough Grip Moving Tape so tough is its unique and strong hot melt adhesive—when the box is closed, it stays closed. As tough as it is, it slides off the roll smoothly, quietly and easily—a nice touch for a hard day of packing and moving. When you’ve got to get a grip on a big, heavyweight moving job—get a grip on Scotch® Tough Grip Moving Packaging Tape.
- Secures up to 80 lbs of weight per box
- Stays sealed during rough handling and rough rides in a moving truck
- Durable hot melt adhesive stays on, stays strong for tough jobs
- Clear to the core
- Tough grip on all box types, including hard-to-stick-to boxes made with 100% recycled fibers
- Includes refillable dispenser with fall-back tabs to ensure tape doesn’t fall back on the roll
- Guaranteed to Stay Sealed (If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required. Contact: 1-800-3MHELPS)
- Clear when applied to boxes
- Adheres well and holds strong on all box types
- Hot melt adhesive seals securely and ensures you don’t need layers of tape
- Quiet and easy unwind to ease all-day packing
- Resists splintering, slivering, tearing
| 3M ID | 7100138875 |
|---|---|
| Keywords | Packaging,Shipping,Packing,Mailing,Mailroom,Tape,Storage,Mailroom Tape,Shipping Tape,Packaging Tape,3M,Scotch |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | No |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Why Buy Statement | Smooth and quiet unwind - perfect for office settings |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | PK |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 12.5 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.87992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 8.31496063 |
| Base - Metric Gross Weight | 1.001 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 31.75 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.775 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 21.12 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 195.39339078678157 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 2.2068272444706247 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 2.202417999226927 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 12.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.8799212598425197 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.31496062992126 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 3201.924 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.999 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 31.75 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.775 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 21.12 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1472.9021013160136 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.627998769026913 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.219190613810369 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24136.541 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7088.741 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5996.124 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.797 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.815 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82443.07827198332 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 752.9998796055586 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 594.8645035629678 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.95275590551181 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.351 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 269.826 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.091 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 270 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 270 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


