Scotch® Tough Grip Moving Packaging Tape 3500-21RD-3GC, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m) with dispenser
Scotch® Tough Grip Moving Packaging Tape secures boxes up to 80 lbs. Quiet off the roll with an easy unwind.
Special Price
$11.82
Regular Price
$13.90
| UPC | 00076308911188 |
|---|---|
| 3M ID | 7100252974 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For a fully packed moving day, heavy boxes that bust at the bottom are the enemy. Put weight in its place with Scotch® Tough Grip Moving Packaging Tape. It easily handles moving boxes with up to 80 pounds of weight inside, and is guaranteed to stay sealed. What makes Scotch® Tough Grip Moving Tape so tough is its unique and strong hot melt adhesive—when the box is closed, it stays closed. As tough as it is, it slides off the roll smoothly, quietly and easily—a nice touch for a hard day of packing and moving. When you’ve got to get a grip on a big, heavyweight moving job—get a grip on Scotch® Tough Grip Moving Packaging Tape.
- Secures up to 80 lbs of weight per box
- Stays sealed during rough handling and rough rides in a moving truck
- Durable hot melt adhesive stays on, stays strong for tough jobs
- Clear to the core
- Tough grip on all box types, including hard-to-stick-to boxes made with 100% recycled fibers
- Includes refillable dispenser with fall-back tabs to ensure tape doesn’t fall back on the roll
- Guaranteed to Stay Sealed (If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required. Contact: 1-800-3MHELPS)
- Clear when applied to boxes
- Adheres well and holds strong on all box types
- Hot melt adhesive seals securely and ensures you don’t need layers of tape
- Quiet and easy unwind to ease all-day packing
- Resists splintering, slivering, tearing
- Includes refillable dispenser with fallback tabs to ensure tape doesn’t fall back on the roll
| 3M ID | 7100252974 |
|---|---|
| Keywords | Packaging,Shipping,Packing,Mailing,Mailroom,Tape,Storage,Mailroom Tape,Shipping Tape,Packaging Tape,3M,Scotch |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 446.334 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.906 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.875 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 76.67566319384608 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9839980333002515 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8267334831932909 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.312992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.5 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1256.489 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 375.0 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.906 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.875 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 361.3441675702249 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.839994861465593 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.480200449579873 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.606299212598425 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.26771653543307 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.488188976377952 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5921.37 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1288.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1125.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.1 CM |
| Shipper - Item Quantity | 3 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89582.856331067 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 562.1787685714378 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 446.4360809243771 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.45669291338583 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.468 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 202.5 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.18 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 540 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 540 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


