Scotch® Tough Grip Moving Packaging Tape 3500, 1.88 in. x 54.6 yd., 1 Roll/Pack
Special Price
$5.51
Regular Price
$6.48
| UPC | 00076308908362 |
|---|---|
| 3M ID | 7100104270 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For a fully packed moving day, heavy boxes that bust at the bottom are the enemy. Put weight in its place with Scotch® Tough Grip Moving Packaging Tape. It easily handles moving boxes with up to 80 pounds of weight inside, and is guaranteed to stay sealed. What makes Scotch® Tough Grip Moving Tape so tough is its unique and strong hot melt adhesive—when the box is closed, it stays closed. As tough as it is, it slides off the roll smoothly, quietly and easily—a nice touch for a hard day of packing and moving. When you’ve got to get a grip on a big, heavyweight moving job—get a grip on Scotch® Tough Grip Moving Packaging Tape.
- Secures up to 80 lbs of weight per box
- Stays sealed during rough handling and rough rides in a moving truck
- Durable hot melt adhesive stays on, stays strong for tough jobs
- Clear to the core
- Tough grip on all box types, including hard-to-stick-to boxes made with 100% recycled fibers
- Includes refillable dispenser with fall-back tabs to ensure tape doesn’t fall back on the roll
- Guaranteed to Stay Sealed (If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required. Contact: 1-800-3MHELPS)
- Clear when applied to boxes
- Adheres well and holds strong on all box types
- Hot melt adhesive seals securely and ensures you don’t need layers of tape
- Quiet and easy unwind to ease all-day packing
- Resists splintering, slivering, tearing
| 3M ID | 7100104270 |
|---|---|
| Keywords | Packaging,Shipping,Packing,Mailing,Mailroom,Tape,Storage,Mailroom Tape,Shipping Tape,Packaging Tape,3M,Scotch |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Moving & Storage Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Why Buy Statement | Smooth and quiet unwind - perfect for office settings |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 167.829 G |
| Base - Metric Height Dimension | 103.657 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 47.752 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 103.66 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 31.30518072059766 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3699996100022582 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.36699911861392204 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.080984251968504 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.88 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.081102362204724 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.513 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 166.468 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 103.657 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 47.752 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 103.66 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 551.5945382284465 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.818998608816987 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.403989423367064 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9039.015 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2185.861 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1997.616 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.827 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85799.38419719359 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 628.9986756170524 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 528.4789071738575 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.724409448818896 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.406 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 239.714 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.136 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


