Scotch® Tough Grip Moving Packaging Tape 150-6, 1.88 in x 22.2 yd (48 mm x 20,3 m)
Special Price
$16.18
Regular Price
$19.03
| UPC | 00076308909246 |
|---|---|
| 3M ID | 7100103369 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For a fully packed moving day, heavy boxes that bust at the bottom are the enemy. Put weight in its place with Scotch® Tough Grip Moving Packaging Tape. It easily handles moving boxes with up to 80 pounds of weight inside, and is guaranteed to stay sealed. What makes Scotch® Tough Grip Moving Tape so tough is its unique and strong hot melt adhesive—when the box is closed, it stays closed. As tough as it is, it slides off the roll smoothly, quietly and easily—a nice touch for a hard day of packing and moving. When you’ve got to get a grip on a big, heavyweight moving job—get a grip on Scotch® Tough Grip Moving Packaging Tape.
- Secures up to 80 lbs of weight per box
- Stays sealed during rough handling and rough rides in a moving truck
- Durable hot melt adhesive stays on, stays strong for tough jobs
- Clear to the core
- Tough grip on all box types, including hard-to-stick-to boxes made with 100% recycled fibers
- Includes refillable dispenser with fall-back tabs to ensure tape doesn’t fall back on the roll
- Guaranteed to Stay Sealed (If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required. Contact: 1-800-3MHELPS)
- Clear when applied to boxes
- Adheres well and holds strong on all box types
- Hot melt adhesive seals securely and ensures you don’t need layers of tape
- Quiet and easy unwind to ease all-day packing
- Resists splintering, slivering, tearing
| 3M ID | 7100103369 |
|---|---|
| Keywords | Packaging,Shipping,Packing,Mailing,Mailroom,Tape,Storage,Mailroom Tape,Shipping Tape,Packaging Tape,3M,Scotch |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | Yes |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Why Buy Statement | Smooth and quiet unwind - perfect for office settings |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 0.692 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 17.302 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 20.48 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 164.7707606438835 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.5255988543193528 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.4109584779832165 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 6.811811023622047 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.062992125984252 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2700.109 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.64 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 17.302 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 20.48 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1219.3312969303104 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.716999869287925 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 8.459996802856274 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19981.26 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4407.557 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3837.39 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.907 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.83 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.765 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92328.92481532994 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 633.9987597234054 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 507.5989263223277 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.110236220472444 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.513 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 230.243 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.222 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 360 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 360 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


