Scotch® Thread Sealant and Lubricant 48, 1/2" x 260" in box, 12 Rolls/Case
Scotch® Thread Sealant and Lubricant 48 is a white unfused plastic film made of polytetrafluoroethylene (PTFE). This fluorocarbon resin film tape designed to provide a leak resistance seal when used as a pipe thread sealant. 1/2" x 260" in box.
Special Price
$17.14
Regular Price
$20.16
| UPC | 00054007061953 |
|---|---|
| 3M ID | 7000005819 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
- Principally used as a pipe thread sealant.
- Rolls on dry, permanently seals joints and at the same time provides lubricant so the joint can be opened with ease at later date
- Stable through a temperature range of -450?F (-268?C) to 500?F (260?C); the film will fuse at 700?F (374?C)
- Non-flammable
| 3M ID | 7000005819 |
|---|---|
| Part number | 48-1/2"X260" |
| Keywords | 481/2"X260" 481/2X260 4812X260 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Thread Sealant Tapes |
| Backing (Carrier) Material | PTFE Fluorocarbon Resin |
| Backing Material | PTFE Fluorocarbon Resin |
| Color Family | White |
| Flame Resistant | No |
| Product Color | White |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Grade | Premium |
| Tape Type | Special Use |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 3.625 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.780984252 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.62480315 |
| Base - Metric Gross Weight | 27.216 G |
| Base - Metric Height Dimension | 92.075 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 19.837 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 92.07 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 10.251989007915023 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.060001009276236285 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04938354672941258 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.625 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.780984251968504 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.6248031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.168 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 22.4 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 92.075 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 19.837 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 92.07 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 195.7894959097005 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.7500126159529535 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.5926025607529509 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 5.708661417322834 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.291338582677166 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3208.415 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 340.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 268.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 14.5 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.3 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 10.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 91596.63988619315 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 343.921129008409 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 248.8930755162394 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.275590551181104 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.501 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 112.896 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.15 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 5040 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5040 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 420 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 7 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 60 |
Write Your Own Review


