Scotch® Tape with Dispenser 810K10-C17MB, 10 Rolls and 1 Dispenser/Pack
Special Price
$23.96
Regular Price
$28.18
| UPC | 00076308871048 |
|---|---|
| 3M ID | 7100112665 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Magic™ Tape 810K10 C17MB Value Pack contains 10 rolls of tape and includes a weighted metallic black Scotch® Desktop Dispenser. The tape is the preferred tape for offices, homes and schools. It's invisible when applied and won't show on copies. This is an ideal tape for permanent paper mending. It can be written on with pen, pencil or marker, it pulls off the roll smoothly. Scotch® Magic™ Tape cuts easily and is very reliable. Each roll of tape is 3/4 in. x 1000 in. with a 1 in. core. The tape is photo safe.
- Value Pack includes a metallic black tape dispenser
- Preferred tape for offices, homes and schools, ideal for permanent paper mending
- Disappears on office paper
- Write on it with pen, pencil or marker
- Pulls off the roll smoothly and cuts easily, very reliable
- 1 in. core, 3/4 in. x 1000 in
- 10 rolls, 1 dispenser
- Photo safe
| 3M ID | 7100112665 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, Scotch Tape, C60, C-60, Two-Tone, Silver/Black, Desktop, Classic Dispenser, Classic, Refillable Dispenser, Magic, Magic Tape, Office Tape, Matte, Matte Tape, Invisible, Invisible Tape, Mending Tape, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Refill, Classic, Compact, Black |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Clear Office Tapes |
| Backing Material | Matte Acetate |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | Yes |
| Number of Adhesive Sides | Single-sided |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Refillable Dispenser | Not Included |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Trademark 2 | Magic™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 0.876 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 13.178 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.668 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 22.23 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.9312494167395275 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.7196056450420452 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.188188976377953 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.6251968503937007 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.751968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.069 FT3 |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.78 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 13.178 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.668 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 22.23 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1857.2500235551652 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 23.94098913083569 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 20.63997681442481 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 17.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 30434.875 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10859.45 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 9362.136 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 43.18 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.21 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 74815.11026014178 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 863.9982193704008 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 701.7600406285494 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 38.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.226 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 318.313 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.99 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 408 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 408 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 34 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 2 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 17 |
Write Your Own Review


