Scotch® Tape Double Sided Removable 2002-CFT, 1/2 in x 300 in
Special Price
$5.54
Regular Price
$6.52
| UPC | 00021200512018 |
|---|---|
| 3M ID | 7010311495 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Double Sided Removable Tape is a great choice for a no mess solution for at home or school crafts and art projects. With a removable adhesive, you can change your mind. Simply stick, reposition and stick again and remove as needed. With an easy to peel liner, get to the adhesive faster for more time on creating the perfect project. Great to use for memory books, school projects and with an photo-safe formula, those precious memories are protected. Contains one roll, 1/2 in. x 30 in. Pair with other Scotch™ Brand Create products for all your project needs.
- Finish your project faster with an easy to peel liner
- Removable adhesive stays in place and removes cleanly when desired
- Clear finish to keep hidden and photo safe to preserve memories
- Contains 1 roll, 1/2 in x 300 in
- Great to use for scrapbooking, school projects, poster boards, at home art projects and more
- Pair with other Scotch™ Brand Create products for a full scrapbooking solution
| 3M ID | 7010311495 |
|---|---|
| Keywords | glue, adhesive, scotch adhesive, adhesive dots, spray adhesive, crafting adhesive, scrapbooking adhesive, adhesives, glue adhesive, removeable adhesives |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Bonding, Mounting & Transfer Tapes > Bonding Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 4.737007874 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.8 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.80984252 |
| Base - Metric Gross Weight | 44.452 G |
| Base - Metric Height Dimension | 12.032 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.032 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.677 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 14.437790686604995 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.09799988478642178 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.08999930929173257 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.737007874015748 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.8 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.809842519685039 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 236.593 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 40.823 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 12.032 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.032 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.677 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 48.49447100469004 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.4419981755865955 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.3599972371669303 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.061811023622047 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.0 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.0 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 794.682 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 163.292 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 15.397 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 10.16 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 5.08 CM |
| Inner - Item Quantity | 4 |
| Inner - Total Unit Quantity | 4 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 385.9679805973785 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 2.906999956811443 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.1599834230015817 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.8 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.6 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.6 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6324.882 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1318.593 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 979.752 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.272 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.844 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.764 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87874.19149641448 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 608.9983391916403 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 414.7159706412169 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.78740157480315 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.44 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 188.112 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.163 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 4608 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 4608 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 192 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 32 |
Write Your Own Review


