Scotch® Tape Dispenser C18-MX, Two Color Combinations, 0.75 in x 350 in (19 mm x 8.89 m), Roll of Tape Included
The Scotch(R) C18 Desktop Dispenser is a timeless, classic desktop tape dispenser for the home or office workspace. The dispenser is designed for easy, one-handed tape dispensing and can
Special Price
$5.19
Regular Price
$6.10
| UPC | 00076308928919 |
|---|---|
| 3M ID | 7100226092 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® C18 classic desktop tape dispenser an economical tape dispenser that allows for one handed dispensing of a wide variety of tapes. It holds standard, 1 in. core tapes and can hold tape up to 3/4 in. wide by 1500 in. long. The weighted base allows for one handed dispensing. This dispenser is an economical, reliable, classic style desktop tape dispenser and is made in the USA.
- Economical, reliable classic style desktop tape dispenser
- Ideal for easy, one-handed dispensing
- Features a bold two color ombination aesthetic that stands out against most finishes. Tape included, 3/4 in. wide , 350 in. long
- Non-skid base holds 1 in. core tape, up to 3/4 in. wide and 1500 in. long
- Easy to refill. Holds 1 in. core tape, up to 3/4 in. wide and 1500 in. long
- High-quality cutting blade lasts for years
- Try other quality products from Scotch™ Brand for all your needs in the home and office
| 3M ID | 7100226092 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, Scotch Tape, C60, C-60, Two-Tone, Silver/Black, Desktop, Classic Dispenser, Classic, Refillable Dispenser, Magic, Magic Tape, Office Tape, Matte, Matte Tape, Invisible, Invisible Tape, Mending Tape, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Refill, Classic, Compact, Black |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Table Top Dispensers |
| Color Family | Multi-color |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | China |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 2.375 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.437992126 |
| Base - Customary Width Dimension | 6.344094488 |
| Base - Metric Gross Weight | 387.821 G |
| Base - Metric Height Dimension | 60.325 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 61.925 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 161.14 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 36.73379197152095 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.854998949828014 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.834998613402602 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.375 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.437992125984252 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 6.3440944881889765 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 601.959 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 378.749 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 60.325 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 61.925 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 161.14 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 222.76992388630447 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.6341991378735052 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.339994453610408 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 6.811811023622047 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 3.311811023622047 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 3650.545 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1648.445 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1514.996 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 25.082 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.302 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 8.412 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 64468.107282671255 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 832.9990206845852 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 721.4385021511715 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 33.58267716535433 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1056.443 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 327.239 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.853 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 864 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 864 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 216 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 24 |
Write Your Own Review


