Scotch® Tacky Glue 020-CFT, 2 fl oz (59 mL)
Special Price
$3.71
Regular Price
$4.37
| UPC | 00051131850446 |
|---|---|
| 3M ID | 7010333589 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Quick Dry Adhesive is great to use on projects in the home, office or classroom. Ideal for a variety of materials, making this quick drying, permanent adhesive ideal for three dimensional objects. Works great on more complex art and science projects. Dries in under 5 minutes to transparent gloss finish. Avoid the mess with a no-run formula and preserve memories with a photo safe formula. Comes with precision dispensing tip for detailed application needs. Contains 1, 2 oz. Pair with other Scotch™ Brand products for all your project adhesive needs.
- Quick-drying adhesive that is ready in under 5 minutes
- Avoid the mess with this no-run formula adhesive
- Photo safe to preserve memories
- Create the detailed adhesive lines with a mess-free precision tip
- Great to use for three dimensional projects for school, or for use in the home, office or classroom
- Pair with other Scotch™ Brand products for all your project adhesive needs
| 3M ID | 7010333589 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, 3M Scotch, Adhesives, glue, Scotch Adhesive, adhesive, quick dry, drying adhesive, quick dry adhesive |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Glue Sticks & Tubes |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 89.811 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.431 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.256 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.53 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 36.79731768912357 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.1979993622908604 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.1249756471873634 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.65 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.2818897637795275 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.751968503937008 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.603 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 56.688 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 19.431 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.256 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.53 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | EACH |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 113.26275408456328 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.8929978253381996 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.4999025887494536 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 5.124803149606299 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 7.687795275590551 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.8748031496062993 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1856.044 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 226.752 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 13.017 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 19.527 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 7.302 CM |
| Inner - Item Quantity | 4 |
| Inner - Total Unit Quantity | 4 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Inner - Item Unit | EACH |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1827.1611681018637 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.516948576538004 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.9988310649934435 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.7 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 16.45984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.759448818897638 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29941.807 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5224.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2721.024 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.098 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 41.808 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 32.409 CM |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | EACH |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97637.99055157165 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 490.9981179798064 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 239.95333078464262 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.46456692913386 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.6 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 108.841 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.231 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1920 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1920 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | EACH |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


