Scotch® Super Glue Pen AD126-P, .07 oz
Special Price
$2.39
Regular Price
$2.82
| UPC | 00051141919553 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001123 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Super Glue Pen contains a fast drying adhesive designed for a wide variety of non porous surfaces. Good for wood, metal, leather, ceramic, rubber, some plastics, and more. Comes with a push point tip for precise application.
- Push-point tip for convenience in application
- Non-clogging
- Fast drying
- Bonds to a variety of non-porous surfaces
- Use for wood, metal, ceramic, leather, rubber, some plastics, and more
| 3M ID | 7000001123 |
|---|---|
| Keywords | dot roller, dot rollers, adhesive glue, glue, crafting glue, scrapbooking glue, dot roller applicator |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Instant Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Net Weight (Metric) | 2.0 g |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Super Glues |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Sizes Available | 0.07 oz |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Why Buy Statement | Super glue liquid in a convenient-to-hold pen that features a special push-point applicator. |
| Country of Origin | Japan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 15.876 G |
| Base - Metric Height Dimension | 16.828 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 1.598 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.303 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 11.984209007788094 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.035000588744471164 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.035000588744471164 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.625196850393701 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.6291338582677165 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.8751968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 196.386 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 15.876 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 16.828 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 1.598 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.303 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 48.94012740781387 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.2660009470617859 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.210003532466827 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.75 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 3.6251968503937007 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.0 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 801.985 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 95.256 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 17.145 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 9.208 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 5.08 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | TUBE |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 364.5909968985292 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.8460010691978792 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.2600211948009619 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.625196850393701 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.375196850393701 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5974.576 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 837.332 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 571.536 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.05 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 19.368 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 16.193 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81344.65087827813 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 460.76612796639415 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 279.72472288279454 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.37992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.333 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 126.881 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 107.645 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 101.6 CM |
| Pallet - Item Quantity | 7992 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 7992 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 222 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 37 |
Write Your Own Review


