Scotch® Super Glue Liquid in Precision Applicator, AD124, .14 oz (4 g)
Special Price
$2.64
Regular Price
$3.10
| UPC | 00051141917733 |
|---|---|
| 3M ID | 7100045780 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Super Glue Liquid in Precision Applicator features patented droplet control technology for the ultimate in precision dispensing. The clog resistant "stay fresh" bottle avoids dry out, so you can use the bottle over and over again. Use on wood, metal, ceramic, leather, rubber, vinyl, some plastics, and more.
- Patented droplet control technology . . . for 60% less mess than metal tube super glue liquids
- Ultimate precision - droplets are controlled with easy-squeeze finger pads of dispenser
- Clog-resistant "stay fresh" bottle. Avoids dry-out, so you can use the bottle over and over again
- Advanced formula super glue liquid
- Bonds quickly
- Bonds to wood, metal, ceramic, leather, rubber, vinyl, some plastics, and more
| 3M ID | 7100045780 |
|---|---|
| Keywords | dot roller, dot rollers, adhesive glue, glue, crafting glue, scrapbooking glue, dot roller applicator |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Instant Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Net Weight (Metric) | 4.0 g |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Super Glues |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 28.123 G |
| Base - Metric Height Dimension | 168.275 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 73.02 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 19.039408157556473 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.06200060199425312 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.04419386507758056 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.625 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.8748031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.312 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 20.046 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 168.275 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 25.4 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 73.02 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 119.52757370081669 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.46800390403392367 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.26516319046548337 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.374803149606299 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 6.25 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1958.706 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 120.276 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 16.192 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 15.875 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | TUBE |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 905.6793822249061 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.28500014230839 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 1.5909791427929 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.25 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.062992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.562992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14841.426 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1490.051 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 721.656 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 18.415 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 33.18 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.29 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92878.13851218253 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 346.0000881408124 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 143.18803466645613 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.38582677165354 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.522 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 64.949 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.229 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 3240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


