Scotch® Super Glue Liquid AD110, 0.18 oz (5 g)
Liquid formulation is a fast drying super strength adhesive designed for a wider variety of surfaces. No-clog tip bottle. Outstanding for Wood and Glass, Rubber, Metal, Leather, Ceramics, Brick and many other surfaces. Solvent Free.
Special Price
$2.73
Regular Price
$3.22
| UPC | 00051131865396 |
|---|---|
| 3M ID | 7100271425 |
| Packaging | Bottle |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Super Glue Liquid is a fast drying adhesive designed for a wide variety of surfaces. Good for wood, metal, leather, ceramic, rubber, some plastics, and more. Squeeze bottle contains .18 oz of super glue. Comes with a pointed tip for precise application.
- Fast-drying liquid formula
- Convenient .18 oz squeeze bottle
- Bonds to wood, metal, leather, ceramic, rubber, some plastics, and more
- Pointed tip for precise application
- 0.18 oz
| 3M ID | 7100271425 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, 3M super glue, Scotch super glue, super glue, liquid glue |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Instant Adhesives |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Mexico |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | BOT |
| Base - Metric Gross Weight | 20.411 G |
| Base - Metric Height Dimension | 16.827 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.159 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.302 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | BOT |
| Consumer - Billing Unit | BOT |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 16.188195762218296 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.04499855233455536 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.027998707297479452 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.624803149606299 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.85 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.8748031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 265.277 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 12.7 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 16.827 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.159 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.302 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | BTLS |
| Consumer - Unit | BOT |
| Shipper - Billing Unit | BOT |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 160.9999814487818 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.7279994590737935 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.3359844875697534 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.0 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.0 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 5.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2638.317 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 330.215 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 152.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 10.16 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 17.78 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 14.605 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Shipper - Item Unit | BTLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | BOT |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93549.3996972246 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 386.9994550393341 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 155.22527418175045 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.74015748031496 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.533 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 70.409 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.238 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 5544 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5544 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 462 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | BTLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 11 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 42 |
Write Your Own Review


