Scotch® Super Glue Gel AD112T, .07 oz, 2-Pack
Special Price
$1.77
Regular Price
$2.08
| UPC | 00051131978393 |
|---|---|
| 3M ID | 7000047668 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Super Glue Gel is a fast drying, no run adhesive designed for a wide variety of surfaces. Good for wood, metal, leather, ceramic, rubber, some plastics, and more. Designed with a pointed tip for precise application and comes in a gel format to prevent accidental runs and drips, helping you to get the glue right where you need it. This no-clog tip design also alleviates the pains of clogging and your glue prematurely drying out. Available in 0.7oz and 2-comes within the pack.
- Fast-drying, no run gel formula
- Fine tip
- Bonds to wood, metal, leather, ceramic, rubber, some plastics, and more
- Convenient two-pack
- 0.7 oz each
| 3M ID | 7000047668 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, 3M super glue, Scotch super glue, super glue, liquid glue |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Instant Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Super Glues |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Why Buy Statement | A great value two-pack of Super Glue no-run gel. |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 18.144 G |
| Base - Metric Height Dimension | 168.275 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 15.875 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 73.02 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 11.899630098472795 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.04000067285082419 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.005070632030252185 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.625 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.625 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.8748031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.195 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 2.3 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 168.275 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.875 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 73.02 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 32.37944271164133 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.3040174595529462 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.030423792181513105 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.015748031496063 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.015748031496063 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.0078740157480315 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 530.604 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 13.8 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 10.2 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 10.2 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 5.1 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | TUBE |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 287.2997871979996 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 1.429918232531116 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.12169516872605242 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.874015748031496 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.4251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.330708661417323 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 4708.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 648.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 55.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 20.0 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 11.0 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90010.02253973013 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 381.3997135798382 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 29.815316337882845 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.475 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 13.524 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 5880 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5880 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 245 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 49 |
Write Your Own Review


