Scotch® Super Glue Gel AD112, .07 oz, 2-Pack
Special Price
$1.77
Regular Price
$2.08
| UPC | 00051131978393 |
|---|---|
| 3M ID | 7000047642 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® No Run Gel Super Glue is a fast drying adhesive designed for a wide variety of surfaces. Gel formula makes it easier to control and does not run. Features a precision tip for precise, no-mess dispensing.
- Dries quickly with a permanent hold
- Easy use, easy storage
- Great for wood, metal, rubber, vinyl, leather, ceramics, plastic*, glass and other surfaces
- *Not suitable for polystyrene foam, foam rubber, polyethylene and polypropylene
- Convenient two-pack
- 0.7 oz each
| 3M ID | 7000047642 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, 3M super glue, Scotch super glue, super glue, liquid glue |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Structural Adhesives > Instant Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Net Weight (Imperial) | 0.07 oz |
| Product Sub-Category | Super Glues |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Sizes Available | 0.017 oz single use tubes |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Why Buy Statement | A great value two-pack of Super Glue no-run gel. |
| Country of Origin | Taiwan |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 18.144 G |
| Base - Metric Height Dimension | 168.275 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 15.875 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 73.02 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 11.899630098472795 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.04000067285082419 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.039903669455462844 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.625 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.625 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.8748031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.195 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 18.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 168.275 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.875 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 73.02 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | TUBE |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 148.01779013006845 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 0.6430884187932879 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 0.4788440334655541 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.291338582677166 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 7.362204724409449 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 4.68503937007874 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 2425.577 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 291.7 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 217.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.109 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.187 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.119 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Shipper - Item Unit | TUBE |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92634.0435358036 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 385.80895882353576 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 248.99889740208815 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.518 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 112.944 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 6240 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 6240 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | TUBE |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 10 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 52 |
Write Your Own Review


