Scotch® Super Vinyl 33+ Electrical Tape, 3/4 in x 20 ft, Black, 10 rolls/carton, 100 rolls/Case
| UPC | 00054007061304 |
|---|---|
| 3M ID | 7000058432 |
| Packaging | Carton |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Super Vinyl 33+ Electrical Tape
Scotch Super 33+ Long Roll Vinyl Electrical Tape is a strong, premium grade, 7 mil thick, all-weather vinyl-insulating tape. It is flame-retardant and designed to perform continuously in ambient temperatures up to 105C (220F). The tape is conformable for cold weather application down to -18C (0F). It has excellent resistance to abrasion, moisture, alkalies, acids, corrosion and varying weather conditions (including ultraviolet exposure). The combination of elastic backing and aggressive adhesive provides moisture-tight electrical and mechanical protection with minimum bulk. This versatile electric tape is compatible with rubber and synthetic splicing compounds. Scotch Super 33+ Vinyl Electrical Tape is UL Listed and is a Canadian Standards Association (CSA) Certified “Insulating Tape.”
- PROFESSIONAL TAPE GRADE: Designed for above/below grade, indoor/outdoor, low and high voltage application and for harnessing cables. Primary insulation for splices up to 600V
- FLAME RETARDANT: Tape withstands a temperature range of 0 to 221F and inhibits the corrosion of electrical conductors
- HIGHLY CONFORMABLE: Super stretchy in all weather applications. Resists UV rays, abrasion, corrosion, alkalies and acids
- in all weather applications; resists UV
- rays, abrasion, corrosion, alkalies and
- acids
- COMPATIBLE: With solid dielectric cable insulation, synthetic cable insulation, jackets and splicing compounds
- MOISTURE TIGHT ELECTRICAL AND MECHANICAL PROTECTION: The combination of an elastic PVC backing and aggressive pressure sensitive rubber-based adhesive provides protection with minimal bulk
- SPECIFICATIONS MET: CSA Certified, IEC 60454-3-1-7/F-PVC P/90, UL Listed, VDE Marks License
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000058432 |
|---|---|
| Part number | 33+-3/4X20FT-1 |
| Keywords | vinyl coding electrical tape matte red roll 3m scotch insulation catalogue commercial high temperature home depot color target 33 35 88 33+ wide 66r 66 67 67r |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Vinyl Electrical Tapes |
| Application | Insulation |
| Backing (Carrier) Material | PVC |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Trademark 2 | Super 33+™ |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.8 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.9 |
| Base - Customary Width Dimension | 1.9 |
| Base - Metric Gross Weight | 29.5 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.32 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 48.26 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 48.26 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.06503636734453888 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.06503636734453888 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.8 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 1.9 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 1.9 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 47325.84 MMQ |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 29.5 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 20.32 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 48.26 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 48.26 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 32.01159158223828 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.7200297482958101 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.6503636734453888 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 7.637795275590551 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 2.047244094488189 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.047244094488189 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 524.576 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 295.0 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 19.4 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 5.2 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 5.2 CM |
| Inner - Item Quantity | 10 |
| Inner - Total Unit Quantity | 10 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 418.2004171094956 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 7.5400298289849985 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 6.503636734453889 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.7637795275590555 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 7.9921259842519685 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6853.077 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3420.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2950.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 12.1 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.3 CM |
| Shipper - Item Quantity | 100 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 100 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 10 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 97210.82434290853 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1525.5988543193528 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1287.72007342187 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.593 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 584.1 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 19800 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 19800 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 198 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 22 |


