Scotch® Stretchable Tape Dispenser H38, 36 mm, 6/Case
| UPC | 00021200732171 |
|---|---|
| 3M ID | 7100064228 |
| Packaging | Each |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Stretchable Tape Dispenser H38 is a hand-held dispenser constructed of high-impact, gray plastic for durability and long life performance. It is built with a sharp, steel blade that cuts tapes cleanly and quickly. This hand-held dispenser can fulfill a wide range of box sealing, carton sealing, combining, reinforcing and bundling needs in industries such as food and beverage, general industrial, woodworking, shipping, transportation, apparel, clothing, paper, print, e-commerce, retail, and distribution.
A Scotch® Manual Box Sealing Tape Dispenser is an essential tool wherever products are processed, repackaged, or prepared for distribution. Consumer goods, electronics, food and beverage, general industrial, medical, MRO, paper, print, warehouses, industrial plants, e-commerce shipping operations, and retail distribution outlets are some of the places these useful taping tools are found. In addition to box sealing, they are also useful for combining, reinforcing, bundling, and other operations. A hand-held box sealer can be found in a weight and size for nearly every production requirement.
- Specially designed dispenser for Scotch 8884 and 8886 Stretch Tapes
- Made with durable, lightweight materials for quick, easy taping
- Dispenses tape in one motion for effective bundling and packaging
- Comfortable design allows for easy stretching of the tape
- Hand brake allows application of tension for tight box reinforcement, bundling, and palletizing applications
| 3M ID | 7100064228 |
|---|---|
| Part number | H38 |
| Keywords | packagaing dispenser |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Handheld Applicators |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, General and Primary Packaging |
| Color Family | Gray |
| Compatible Tape | Stretchable tape |
| Features | Stretchable |
| Material | Plastic |
| Product Color | Gray White |
| Product Number | H38 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Width (Imperial) | 1.5 in |
| Tape Width (Metric) | 36.0 mm |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | EA |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Customary Height Dimension | 7.95 |
| Base - Customary Length Dimension | 2.7 |
| Base - Customary Width Dimension | 5.649606299 |
| Base - Metric Gross Weight | 217.271 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.193 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.858 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 14.35 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 121.26882521481578 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.47900056167170535 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.46995058580901616 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.95 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.7 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.649606299212598 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1987.24 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 213.166 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.193 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.858 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 14.35 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CTNS |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 876.9722263853977 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.5979441188572023 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.8197123333445844 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.875196850393701 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.625196850393701 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14.371 CDM |
| Shipper - Metric Weight | 1.632 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 1.279 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.543 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 29.528 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.59 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | CTNS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 81405.67462237287 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 295.41943132773594 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 203.01928800081006 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.37992125984252 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.334 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 92.088 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 102.565 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 432 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 432 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CTNS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |


