Scotch® Strapping Tape 8950-RD-6GC, 1.88 in x 30 yd (48 mm x 27.4 m)
Scotch® Reinforced Strength Shipping Strapping Tape seals, bands and repairs. Meets US
Postal Regulations for standard packages
Special Price
$6.40
Regular Price
$7.53
| UPC | 00638060072660 |
|---|---|
| 3M ID | 7100269781 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When strength and toughness count, count on Scotch® Reinforced Strength Strapping Tape. Its fiberglass strands make this tape so strong and tough that it can seal, band, repair and stand up to some of the heaviest packing jobs you can come up with. And it’s as easy to use as it is strong. This tape can stand up to heavyweight situations, even delivering a tensile strength of greater than 100 lbs per inch. Sometimes, things can get pretty tough on the things you need to pack, ship or store. Get something even tougher. Scotch® Reinforced Strength Strapping Tape.
- Fiberglass reinforced for heavy jobs
- Can handle weight greater than 100 lbs per inch (tensile strength)
- Strong, durable hot melt adhesive seals and protects
- Super strong holding power
- Ideal for sealing, banding and bundling
| 3M ID | 7100269781 |
|---|---|
| Keywords | specialty tape, acid free tape, photo tape, book tape, unique tapes, specialty tapes, drafing tape, drafting tapes, freezer tape, popup tape, tape dispensers |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Filament Tapes |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 213.369 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.906 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.827 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 49.237496112787504 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.47039812420125143 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.46869836015980604 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.05 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 806.858 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 212.598 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.906 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.35 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.827 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 362.46889619763493 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.1323983690466397 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.8121901609588362 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 4.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.25 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 5939.801 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1420.832 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1275.588 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 11.747 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.955 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89216.7138664986 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 613.9984232979933 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 506.19458171221004 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.496062992125985 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.462 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 229.606 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.181 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1080 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1080 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 180 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 9 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


