Scotch® Strapping Tape 8898, Ivory, 72 mm x 55 m, 4.6 mil, 12 Roll/Case
Scotch® Strapping Tape 8898 is a high performance tape specifically formulated for use in many industries, including appliance, metalworking and general industrial. The tensilized polypropylene film backing features a pressure-sensitive synthetic rubber adhesive that provides high initial adhesion holding power and clean removal from some surfaces, such as metal.
Special Price
$18.47
Regular Price
$21.73
| UPC | 00021200481994 |
|---|---|
| 3M ID | 7000123958 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For Big Jobs
Strapping tapes are high strength, reliable and affordable solutions for product and package integrity. The tape is designed to secure shelving, racks, doors, panels, cords and parts in place, from plant to install. Available in multiple colors, Scotch Strapping Tape 8898 features high tensile strength and the polypropylene backing provides proper stiffness for manual or semi-automatic dispensing. It offers abrasion, moisture, and scuff resistance for strapping and to hold spacers, corner boards, power cords and other hard-to-manage parts firmly in place.
Recommended Applications
Secure racks, doors, shelves and other components in appliances
Utility strapping
Mounting protective packaging materials
- Removes cleanly and resists stains on some surfaces, such as metal
- Proprietary 3M pressure-sensitive synthetic rubber adhesive is specifically formulated to adhere evenly and bond firmly to long lasting hold
- High strength film backing resists breaking, abrasion, moisture and scuffs and includes proper stiffness for manual or semi-automatic dispensing
- Designed to hold shelving, racks, doors, panels, cords and other parts in place
| 3M ID | 7000123958 |
|---|---|
| Part number | 8898 |
| Keywords | filament tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Filament Tapes |
| Application | High-Strength Bundling |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Color Family | White |
| Features | Clean Removal |
| Product Color | Ivory |
| Product Number | 8898 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 530.833 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 72.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 94.21126322567606 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.1702864402238513 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.0883670728411945 lbs |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1543.846 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 493.675 G |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Total Unit Quantity | 3 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 3 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1130.5355248505773 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 14.043446101176702 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 13.060404874094333 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18526.158 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6370.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5924.1 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.238 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.279 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.279 M |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | WRAP |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93976.56590588772 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 932.5553690420321 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 835.8650300929886 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 46.06299212598425 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.54 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 379.142 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.08 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.17 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


