Scotch® Strapping Tape 8898, Ivory, 48 mm x 55 m, 4.6 mil, 24 Roll/Case
Scotch® Strapping Tape 8898 is a high performance tape specifically formulated for use in many industries, including appliance, metalworking and general industrial. The tensilized polypropylene film backing features a pressure-sensitive synthetic rubber adhesive that provides high initial adhesion holding power and clean removal from some surfaces, such as metal.
Special Price
$12.31
Regular Price
$14.48
| UPC | 00021200481345 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048928 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For Big Jobs
Strapping tapes are high strength, reliable and affordable solutions for product and package integrity. The tape is designed to secure shelving, racks, doors, panels, cords and parts in place, from plant to install. Available in multiple colors, Scotch Strapping Tape 8898 features high tensile strength and the polypropylene backing provides proper stiffness for manual or semi-automatic dispensing. It offers abrasion, moisture, and scuff resistance for strapping and to hold spacers, corner boards, power cords and other hard-to-manage parts firmly in place.
Recommended Applications
Secure racks, doors, shelves and other components in appliances Utility strapping
Mounting protective packaging materials
- Removes cleanly and resists stains on some surfaces, such as metal
- Proprietary 3M pressure-sensitive synthetic rubber adhesive is specifically formulated to adhere evenly and bond firmly to long lasting hold
- High strength film backing resists breaking, abrasion, moisture and scuffs and includes proper stiffness for manual or semi-automatic dispensing
- Designed to hold shelving, racks, doors, panels, cords and other parts in place
| 3M ID | 7000048928 |
|---|---|
| Part number | 8898 |
| Keywords | filament tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Filament Tapes |
| Application | High-Strength Bundling |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Color Family | White |
| Features | Clean Removal |
| Product Color | Ivory |
| Product Number | 8898 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 342.388 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 48.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 60.564418372931236 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.7548363302495587 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.7209115973445497 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 992.473 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 327.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1453.545674807885 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.116045470517946 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.301878336269194 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.047244094488189 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 23819.346 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8217.3 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 7848.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 30.6 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 27.9 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 27.9 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 82870.24448064645 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 906.0998975798468 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 830.4901601409213 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.358 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 376.704 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 1152 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


