Scotch® Strapping Tape 8898, Ivory, 48 mm x 330 m, 4.6 mil, 6 Roll/Case
Scotch® Strapping Tape 8898 is a high performance tape specifically formulated for use in many industries, including appliance, metalworking and general industrial. The tensilized polypropylene film backing features a pressure-sensitive synthetic rubber adhesive that provides high initial adhesion holding power and clean removal from some surfaces, such as metal.
Special Price
$73.86
Regular Price
$86.89
| UPC | 00689330186266 |
|---|---|
| 3M ID | 7100205636 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For Big Jobs
Strapping tapes are high strength, reliable and affordable solutions for product and package integrity. The tape is designed to secure shelving, racks, doors, panels, cords and parts in place, from plant to install. Available in multiple colors, Scotch Strapping Tape 8898 features high tensile strength and the polypropylene backing provides proper stiffness for manual or semi-automatic dispensing. It offers abrasion, moisture, and scuff resistance for strapping and to hold spacers, corner boards, power cords and other hard-to-manage parts firmly in place.
Recommended Applications
Secure racks, doors, shelves and other components in appliances Utility strapping
Mounting protective packaging materials
- Removes cleanly and resists stains on some surfaces, such as metal
- Proprietary 3M pressure-sensitive synthetic rubber adhesive is specifically formulated to adhere evenly and bond firmly to long lasting hold
- High strength film backing resists breaking, abrasion, moisture and scuffs and includes proper stiffness for manual or semi-automatic dispensing
- Designed to hold shelving, racks, doors, panels, cords and other parts in place
| 3M ID | 7100205636 |
|---|---|
| Part number | 8898 |
| Keywords | filament tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Filament Tapes |
| Color Family | White |
| Product Color | Ivory |
| Product Number | 8898 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 12992.1259 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 1.8897 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 1.889 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 330.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 48.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 229.84593213280914 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 4.1645321326723375 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 3.882340437075694 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 3766.5 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.761 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1379.0755927968548 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 24.987192796034027 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 23.294042622454164 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.204724409448819 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.62992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.62992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22599.0 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 11.334 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.566 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.31 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.27 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.27 M |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
Write Your Own Review


