Scotch® Strapping Tape 8898, Ivory, 24 mm x 55 m, 4.6 mil, 36 Roll/Case
Scotch® Strapping Tape 8898 is a high performance tape specifically formulated for use in many industries, including appliance, metalworking and general industrial. The tensilized polypropylene film backing features a pressure-sensitive synthetic rubber adhesive that provides high initial adhesion holding power and clean removal from some surfaces, such as metal.
Special Price
$6.16
Regular Price
$7.25
| UPC | 00021200481338 |
|---|---|
| 3M ID | 7000123952 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For Big Jobs
Strapping tapes are high strength, reliable and affordable solutions for product and package integrity. The tape is designed to secure shelving, racks, doors, panels, cords and parts in place, from plant to install. Available in multiple colors, Scotch Strapping Tape 8898 features high tensile strength and the polypropylene backing provides proper stiffness for manual or semi-automatic dispensing. It offers abrasion, moisture, and scuff resistance for strapping and to hold spacers, corner boards, power cords and other hard-to-manage parts firmly in place.
Recommended Applications
Secure racks, doors, shelves and other components in appliances Utility strapping
Mounting protective packaging materials
- Removes cleanly and resists stains on some surfaces, such as metal
- Proprietary 3M pressure-sensitive synthetic rubber adhesive is specifically formulated to adhere evenly and bond firmly to long lasting hold
- High strength film backing resists breaking, abrasion, moisture and scuffs and includes proper stiffness for manual or semi-automatic dispensing
- Designed to hold shelving, racks, doors, panels, cords and other parts in place
| 3M ID | 7000123952 |
|---|---|
| Part number | 8898 |
| Keywords | filament tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Filament Tapes |
| Application | High-Strength Bundling |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Color Family | White |
| Features | Clean Removal |
| Product Color | Ivory |
| Product Number | 8898 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2165.3543 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 0.9448 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 189.061 G |
| Base - Metric Length Dimension | 55.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 24.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 31.40379509105475 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.4168081575093514 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.38889543049412406 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 514.616 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 176.4 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 202.6730352673304 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 3.575016043589975 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 3.5000588744471166 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 8.503937007874017 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 4.881889763779528 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.881889763779528 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3321.216 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1587.6 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 21.6 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 12.4 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 12.4 CM |
| Inner - Item Quantity | 9 |
| Inner - Total Unit Quantity | 9 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1130.5355248505773 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 15.005102488827138 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.000235497788466 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.984251968503937 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18526.158 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6806.2 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 6350.4 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.238 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.279 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.279 M |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | WRAP |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90053.47144552557 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1003.103292941193 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 896.0159537075106 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1475.712 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 406.426 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.08 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Item Quantity | 2304 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2304 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


