Scotch® Strapping Tape 8898, Blue, 18 mm x 330 m, 4.6 mil, 12 Roll/Case
Scotch® Strapping Tape 8898 is a high performance tape specifically formulated for use in many industries, including appliance, metalworking and general industrial. The tensilized polypropylene film backing features a pressure-sensitive synthetic rubber adhesive that provides high initial adhesion holding power and clean removal from some surfaces, such as metal.
Special Price
$27.70
Regular Price
$32.59
| UPC | 00021200423567 |
|---|---|
| 3M ID | 7000123850 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For Big Jobs
Strapping tapes are high strength, reliable and affordable solutions for product and package integrity. The tape is designed to secure shelving, racks, doors, panels, cords and parts in place, from plant to install. Available in multiple colors, Scotch Strapping Tape 8898 features high tensile strength and the polypropylene backing provides proper stiffness for manual or semi-automatic dispensing. It offers abrasion, moisture, and scuff resistance for strapping and to hold spacers, corner boards, power cords and other hard-to-manage parts firmly in place.
Recommended Applications
Secure racks, doors, shelves and other components in appliances Utility strapping
Mounting protective packaging materials
- Removes cleanly and resists stains on some surfaces, such as metal
- Proprietary 3M pressure-sensitive synthetic rubber adhesive is specifically formulated to adhere evenly and bond firmly to long lasting hold
- High strength film backing resists breaking, abrasion, moisture and scuffs and includes proper stiffness for manual or semi-automatic dispensing
- Designed to hold shelving, racks, doors, panels, cords and other parts in place
| 3M ID | 7000123850 |
|---|---|
| Part number | 8898 |
| Keywords | filament tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Filament Tapes |
| Application | High-Strength Bundling |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Color Family | Blue |
| Features | Clean Removal |
| Product Color | Blue |
| Product Number | 8898 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Cameroon |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 680.4 G |
| Base - Metric Height Dimension | 1.803 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 24.1 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 24.1 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 63.90406481600365 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.500025231905907 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.472908373657167 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 0.7098425196850394 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 9.488188976377952 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 9.488188976377952 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1047.2 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 668.1 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 1.803 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 24.1 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 24.1 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 893.2626369189746 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 18.487083457775093 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 17.674900483886006 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.37007874015748 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.763779527559056 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14637.952 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8385.6 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 8017.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 23.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 24.8 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90071.04628382485 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1219.156309882373 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1131.1940718932287 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.51968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 44.09448818897638 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.476 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 513.101 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.08 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.12 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 64 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


