Scotch® Strapping Tape 8898, Blue, 1520 mm x 55 m, 4.6 mil, 1 Roll/Case
Scotch® Strapping Tape 8898 is a high performance tape specifically formulated for use in many industries, including appliance, metalworking and general industrial. The tensilized polypropylene film backing features a pressure-sensitive synthetic rubber adhesive that provides high initial adhesion holding power and clean removal from some surfaces, such as metal.
Special Price
$389.80
Regular Price
$458.59
| UPC | 00051115560101 |
|---|---|
| 3M ID | 7000137754 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
For Big Jobs
Strapping tapes are high strength, reliable and affordable solutions for product and package integrity. The tape is designed to secure shelving, racks, doors, panels, cords and parts in place, from plant to install. Available in multiple colors, Scotch Strapping Tape 8898 features high tensile strength and the polypropylene backing provides proper stiffness for manual or semi-automatic dispensing. It offers abrasion, moisture, and scuff resistance for strapping and to hold spacers, corner boards, power cords and other hard-to-manage parts firmly in place.
Recommended Applications
Secure racks, doors, shelves and other components in appliances Utility strapping
Mounting protective packaging materials
- Removes cleanly and resists stains on some surfaces, such as metal
- Proprietary 3M pressure-sensitive synthetic rubber adhesive is specifically formulated to adhere evenly and bond firmly to long lasting hold
- High strength film backing resists breaking, abrasion, moisture and scuffs and includes proper stiffness for manual or semi-automatic dispensing
- Designed to hold shelving, racks, doors, panels, cords and other parts in place
| 3M ID | 7000137754 |
|---|---|
| Part number | 8898 |
| Keywords | filament tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Filament Tapes |
| Application | High-Strength Bundling |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Color Family | Blue |
| Features | Clean Removal |
| Product Color | Blue |
| Product Number | 8898 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 548 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2165.3543 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 30.2362 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 10.77 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 54.999 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.767 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 3305.115364167736 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 23.743785637311316 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 23.258768660504586 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 54161.137 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 10.55 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3305.115364167736 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 23.743785637311316 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 23.258768660504586 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 49.76377952755905 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.149606299212598 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.149606299212598 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 54161.137 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 10.77 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 10.55 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 126.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 20.7 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.7 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 1 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 1 |
Write Your Own Review

