Scotch® Strapping Tape 8896, Ivory, 96 mm x 110 m, 12 Roll/Case
| UPC | 00076308979645 |
|---|---|
| 3M ID | 7100066590 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Clean Removal Leaves Less Mess
Strapping tapes are high strength, reliable and affordable solutions for product and package integrity. For securing large or heavy components during transport, these tapes provide important application benefits for manufacturers of metal products, furniture, appliances, automotive parts, and sporting goods. The tape is designed to secure shelving, racks, doors, panels, cords and parts in place, from plant to install. Available in blue, white and ivory to suit a variety of customer needs.
Scotch® Strapping Tape 8896 features 170 lb. tensile strength and the polypropylene backing provides proper stiffness for manual or semi-automatic dispensing. It offers excellent abrasion, moisture, and scuff resistance to hold packaging materials, spacers, corner boards, power cords and other hard-to-manage parts firmly in place.
Recommended Applications
Secure racks, doors, shelves and other components in appliances Electronics component assembly Access door restraint during shipping Utility strapping
Mounting protective packaging materials
- Removes cleanly and resists stains on common surfaces, such as painted metal, plastic and glass
- Proprietary 3M pressure-sensitive rubber adhesive provides good adhesion to adhere to most surfaces
- Provides high tensile strength for long lasting hold
- Special polypropylene film backing provides proper stiffness
- Resists tearing, breaking, abrasion, moisture and scuffs
| 3M ID | 7100066590 |
|---|---|
| Part number | 8896 |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Filament Tapes |
| Application | High-Strength Bundling |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.11 mm |
| Color Family | White |
| Features | Clean Removal |
| Product Color | Ivory |
| Product Number | 8896 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 4330.7086 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 3.7795 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 611.0 G |
| Base - Metric Length Dimension | 110.0 M |
| Base - Metric Width Dimension | 96.0 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 174.65624104476555 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 1.347024421949602 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 1.1927008384201878 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 2862.103 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 541.0 G |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2095.875136632163 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 16.164293063395224 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 14.312410061042252 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 34345.24 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 7332.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 6492.0 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.21 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.29 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.29 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 9 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 9 |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Total Unit Quantity | 243 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |


