Scotch® Steel Gray Masking Paper, 06524, 24 in x 1000 ft, 1 per case
| UPC | 00021200065248 |
|---|---|
| 3M ID | 7000045442 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Steel Gray Masking Paper is ideal for paint masking during collision repair. Strong and flexible, the 24-inch paper conforms to a wide variety of irregularly shaped surfaces for protection from paint overspray and helps improve results in auto body masking and painting jobs.
The paper is specially treated to resist the penetration of liquids such as solvents, lacquers and enamels, greatly reducing rework due to bleed-through. A sheet of masking paper can also withstand a bake cycle up to 400 °F (204 °C) for one hour, making it perfect for use in paint booths.
This pliable paper offers dependable performance on apron tapers and maskers, helping to improve shop efficiency and reduce product waste. It's also suitable for difficult areas, such as headlights, taillights, door jambs and bumpers.
Use with 3M™ Masking Tapes and 3M™ Masking Equipment for automotive aftermarket applications, and achieve clean application with Scotch® Steel Gray Masking Paper.
- STRONG: Durable paper construction is thicker and tear resistant
- FLEXIBLE AND PLIABLE: Covers irregular surfaces easily
- RESISTS BLEED-THROUGH: Resists a variety of paint coatings to protect from overspray and bleed through
- HEAT RESISTANT: Can withstand a baking cycle up to 400 °F (204 °C) for one hour, making it suitable for use in a variety of settings
- COMPATIBILITY: Designed for use with 3M™ Masking Tapes and 3M™ Masking Equipment for paint and industrial applications
| 3M ID | 7000045442 |
|---|---|
| Part number | 6524 |
| Keywords | 3m scotch steel gray masking paper 06524 24 in collision repair automotive aftermarket solvent enamels lacquers heat resistant irregular surface headlights taillights door jambs bumpers flexible overspray protect paint booth apron tapers baking cycle |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Paper |
| Application | Paint Preparation |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Steel Gray |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 730 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 1000.0 LNFT |
| Base - Customary Width Dimension | 24.0 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 9.366 KG |
| Base - Metric Length Dimension | 304.8 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.609 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 1200.9060317333233 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 20.648495476235635 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 19.93640236937848 lbs |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 19679.324 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 9.043 KG |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1200.9060317333233 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 20.648495476235635 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 19.93640236937848 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.959842519685039 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 25.07992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.8799212598425195 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19679.324 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9.366 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 9.043 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.678 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 63.703 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.475 CM |
| Shipper - Item Quantity | 1 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93854.51841769826 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1273.9985022234832 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1196.1841421627087 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.61417322834646 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.538 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 542.58 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.184 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 60 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |


