Scotch® Spray Mount™ Spray Adhesive, 6064-CFT, 4 oz
Special Price
$5.44
Regular Price
$6.40
| UPC | 00021200964701 |
|---|---|
| 3M ID | 7100129191 |
| Packaging | Canister |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Spray Mount™ Adhesive is a repositionable spray adhesive, excellent for layouts, posters, presentations, graphic designs, and more. Bonds most acetate, foils, fabrics, light tissues, and newsprint. Convenient and versatile. Light spray allows repositioning, while a heavier spray allows a stronger bond. Quick tack, non wrinkling, and resists bleed through.
- Repositionable on many surfaces
- For layouts, posters, presentations, graphic designers and more
- Non-wrinkling
- VOC <30% Formulation
- 4 oz
| 3M ID | 7100129191 |
|---|---|
| Keywords | glue, adhesive, scotch adhesive, spray adhesive, crafting adhesive, scrapbooking adhesive, adhesives, glue adhesive, removeable adhesives, Super 77, super 77 adhesive, super 77 glue, multipurpose, multipurpose adhesive, multipurpose glue |
| Global Product Hierarchy | Adhesives, Sealants & Fillers > Flexible Adhesives > Solvent-based Adhesives |
| Color Family | Transparent |
| Net Weight (Imperial) | 4.0 oz |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Spray Adhesives |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Trademark 2 | Spray Mount™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | KAN |
| Base - Metric Gross Weight | 113.398 G |
| Base - Metric Height Dimension | 157.48 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 66.04 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 66.04 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | KAN |
| Consumer - Billing Unit | KAN |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 41.92331219308108 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.24999979607240747 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.24999979607240747 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.2 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.6 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.6 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.687 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 113.398 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 157.48 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 66.04 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 66.04 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | CAN |
| Consumer - Unit | KAN |
| Shipper - Billing Unit | KAN |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 405.799721048261 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 3.3199985264302394 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 2.99999755286889 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.7 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.95984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 6.75984251968504 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 6649.866 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1505.926 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1360.776 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.018 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.758 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 17.17 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CAN |
| Shipper - Item Unit | CAN |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | KAN |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 50512.52622190284 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 338.9982066938207 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 278.9994020402063 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 25.078740157480315 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 827.752 CDM |
| Pallet - Metric Net Weight | 126.552 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 0.637 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Item Quantity | 1116 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1116 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 93 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | CAN |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 31 |
Write Your Own Review


