Scotch® Solvent Resistant Masking Tape 226, Black, 3 in x 60 yd, 10.6 mil, 12/Case
Scotch® Solvent Resistant Masking Tape 226 is a black polyethylene film laminated over saturated crepe paper that has excellent resistance against a wide range of damaging chemicals. The polyethylene backing is resistant to many solvents, water solutions and emulsions and paint strippers of the wax-base type and the mild caustic solution solvent-emulsion type.
Special Price
$395.00
Regular Price
$464.71
| UPC | 00021200611773 |
|---|---|
| 3M ID | 7010373601 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Solvent Resistant Masking Tape 226 is a black polyethylene film laminated over saturated crepe paper that has excellent resistance against weathering and a wide range of damaging chemicals, solvents, water solutions, emulsions, and paint-strippers. The backing also features controlled stretch and tear to provide excellent handling and performance. In conjunction with natural rubber adhesive, this tape offers a fast bond, good holding power, and clean removal. Ideal for industrial painting, it can withstand bake temperatures up to 225 °F (107 °C) for 30 minutes. Such heat-resistance, adhesive strength, and solvent-resistance prepare Scotch® Solvent Resistant Masking Tape 226 for protecting surfaces across demanding industries.
- HIGH-STRENGTH BACKING: Polyethylene laminated over saturated crepe paper tape offers excellent chemical resistance
- SOLVENT RESISTANT: Helps protect surfaces from many solvent and water based solutions
- VERSATILE ADHESIVE: High tack rubber adhesive sticks and seals across a variety of surfaces
- CLEAN REMOVAL: Removes cleanly from most opaque surfaces for up to three months of outdoor exposure
- USER FRIENDLY: Tearable backing and fast-bonding adhesive make this tape easy to work with.
| 3M ID | 7010373601 |
|---|---|
| Part number | 226 |
| Keywords | 3m tape masking inch painters blue paint adhesive colored wide painting scotch duty painter white color sided walls heavy strong strip thin strips wall mounting carpet plastic tack flagging watercolor |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Coating Application, Masking Solution, Masking for Painting, Paint Masking, Paint Preparation Masking, Painting, Painting & Depainting, Premium Masking, Surface Protection, Trim Masking |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene/Saturated Crepe Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Black |
| Core Material | Paper |
| Product Color | Black |
| Product Number | 226 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 1.038 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 120.65 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 120.65 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 67.68747592613296 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 2.2883982814790294 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 2.2861936588571807 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 4.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 3.0 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.75 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 1109.199 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 1.037 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 120.65 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 76.2 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 120.65 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3364.305039633701 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 28.818826912807197 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 27.434323906286167 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.9 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 17.9 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 55131.082 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13.072 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.444 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 26.67 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 45.466 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 45.466 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 95759.99703180509 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 491.9990166501257 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 438.9491825005787 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.5 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1569225.2 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 199.104 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 120.65 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 192 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 192 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


