Scotch® Solvent Resistant Masking Tape 226, Black, 3/4 in x 60 yd, 10.6 mil, 48/Case
Scotch® Solvent Resistant Masking Tape 226 is a black polyethylene film laminated over saturated crepe paper that has excellent resistance against a wide range of damaging chemicals. The polyethylene backing is resistant to many solvents, water solutions and emulsions and paint strippers of the wax-base type and the mild caustic solution solvent-emulsion type.
Special Price
$105.36
Regular Price
$123.95
| UPC | 00021200611735 |
|---|---|
| 3M ID | 7000048632 |
| Packaging | Case |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Solvent Resistant Masking Tape 226 is a black polyethylene film laminated over saturated crepe paper that has excellent resistance against weathering and a wide range of damaging chemicals, solvents, water solutions, emulsions, and paint-strippers. The backing also features controlled stretch and tear to provide excellent handling and performance. In conjunction with natural rubber adhesive, this tape offers a fast bond, good holding power, and clean removal. Ideal for industrial painting, it can withstand bake temperatures up to 225 °F (107 °C) for 30 minutes. Such heat-resistance, adhesive strength, and solvent-resistance prepare Scotch® Solvent Resistant Masking Tape 226 for protecting surfaces across demanding industries.
- HIGH-STRENGTH BACKING: Polyethylene laminated over saturated crepe paper tape offers excellent chemical resistance
- SOLVENT RESISTANT: Helps protect surfaces from many solvent and water based solutions
- VERSATILE ADHESIVE: High tack rubber adhesive sticks and seals across a variety of surfaces
- CLEAN REMOVAL: Removes cleanly from most opaque surfaces for up to three months of outdoor exposure
- USER FRIENDLY: Tearable backing and fast-bonding adhesive make this tape easy to work with.
| 3M ID | 7000048632 |
|---|---|
| Part number | 226 |
| Keywords | 3m tape masking inch painters blue paint adhesive colored wide painting scotch duty painter white color sided walls heavy strong strip thin strips wall mounting carpet plastic tack flagging watercolor |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Application | Coating Application, Masking Solution, Masking for Painting, Paint Masking, Paint Preparation Masking, Painting, Painting & Depainting, Premium Masking, Surface Protection, Trim Masking |
| Backing (Carrier) Material | Polyethylene/Saturated Crepe Paper |
| Clean Removal | Yes |
| Color Family | Black |
| Core Material | Paper |
| Product Color | Black |
| Product Number | 226 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 12.0 Month |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 365 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 0.75 |
| Base - Customary Length Dimension | 4.75 |
| Base - Customary Width Dimension | 4.75 |
| Base - Metric Gross Weight | 259.319 G |
| Base - Metric Height Dimension | 19.05 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 120.65 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 120.65 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 16.92188423746926 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 0.5717005336752027 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 0.5716873059394716 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 0.75 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 4.75 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 4.75 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 277.3 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 259.313 G |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 19.05 MM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 120.65 MM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 120.65 MM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 3345.7399690389934 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 30.84928434752992 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 27.440937774151713 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 10.472440944881889 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 17.874015748031496 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 17.874015748031496 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 54826.855 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 13.993 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 12.447 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.266 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.454 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.454 M |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93915.54216179298 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 526.9048066218575 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 439.0550043864274 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.24409448818898 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.63779527559055 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 41.732283464566926 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.539 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 199.152 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.2 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.21 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.06 M |
| Pallet - Item Quantity | 768 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 768 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 16 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 4 |
Write Your Own Review


