Scotch® Solvent Resistant Masking Tape 2040-48A-BK, 48 mm x 55 m, 24 per case
Delivers excellent, conformable adhesion with high holding power. A strong backing reduces tearing. Use with most solvent-based and lacquer coatings to produce an excellent tape line. Individually shrinked wrapped rolls.
Special Price
$9.51
Regular Price
$11.19
| UPC | 00021200043659 |
|---|---|
| 3M ID | 7100009459 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Provides excellent adhesion to most surfaces and provides high holding power. Works well with most solvent based and lacquer coatings. Ideal for use in cool temperatures. Reduces tearing with the strong tape backing. Conforms well to most surfaces, which produces and excellent paint line. DO NOT USE: On easily damaged surfaces, such as: wall paper, wallboard, ceiling tile, uncured coatings or other delicate surfaces. Not for extended outdoor use.
- Sticks easily to the surface and helps resist tape lifting and/or curling/ helps reduce labor
- Helps resist lifting/rework
- Easy handling/helps reduce overall project time
- Good handling/helps reduce waste
- Resists solvent coating bleed-through/helps reduce rework
- Resists solvent coating flaking when removed
| 3M ID | 7100009459 |
|---|---|
| Keywords | masking tape, masking tapes, colored masking tape, scotch masking tape, green masking tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Masking & Paper Tapes > Masking Tapes |
| Product Color | Tan |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Length Dimension | 2165.3543 INCH |
| Base - Customary Width Dimension | 1.8898 INCH |
| Base - Metric Gross Weight | 396.875 G |
| Base - Metric Length Dimension | 54.999 M |
| Base - Metric Width Dimension | 0.048 M |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 63.6416016926522 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.8749596030462329 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8150489832974924 lbs |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1042.899 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 369.7 G |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1527.398440623653 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 20.99903047310959 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 19.56161652366419 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.047244094488189 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.259842519685039 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.259842519685039 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 25029.576 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9.525 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 8.873 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.306 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.286 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.286 M |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84884.0280357726 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1053.809613243715 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 938.9355469096625 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 44.881889763779526 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.391 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 425.894 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.14 M |
| Pallet - Item Quantity | 1152 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1152 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


