Scotch® Shipping Packaging Tape 3950S-6, 1.88 in x 38.2 yd (48 mm x 35 m)
Scotch® Box Lock Shipping Packaging Tape sticks instantly with extreme grip to ensure boxes stay securely sealed during rough handling.
Special Price
$28.74
Regular Price
$33.82
| UPC | 00638060922101 |
|---|---|
| 3M ID | 7100242420 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Box Lock™ Packaging Tape sticks instantly to any box! It has the power of extreme grip to ensure boxes stay securely sealed, even during rough handling. Its new advanced adhesive creates a secure seal over box edges, and its thickness and durability reduces splitting and tearing and makes it easier to find the start of the roll. This tape can be used to seal any type of box, including harder-to-stick to 100% recycled boxes.
- Sticks instantly to any box!
- Has the power of extreme grip, giving you confidence your box will stay sealed through rough handling
- Designed for better box adhesion
- Guaranteed to Stay Sealed* (If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required
- New advanced adhesive creates a secure seal over box edges & seams
- Easy to find the start of the roll
- Can be used on any box, including harder-to-stick-to 100% recycled boxes
- No slivering, splitting or tearing
- Crystal clear and clear-to-core
- Premium sticking power
- Smooth unwind & quiet release
- You don't need layers of tape for a secure seal - One strip and it ships!
- Includes refillable dispenser that delivers a clean cut, and fall-back tabs helps ensure the tape doesn’t fall back on the roll
- Strong, durable, solvent-free hot melt adhesive seals and protects
| 3M ID | 7100242420 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 839.145 G |
| Base - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.8 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 181.41730574799732 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.849998050011291 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.8438978592166355 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 8.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.889763779527559 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2972.897 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 836.378 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 20.32 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.8 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1380.5639619153253 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.74999923389364 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 11.063387155299813 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22623.39 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5329.71 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 5018.268 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.432 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.385 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 80551.34220504662 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 612.9997292502958 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 531.0428832830676 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 41.968503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.32 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 240.877 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.066 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 288 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review

