Scotch® Shipping Packaging Tape 3950S-3, 1.88 in x 38.2 yd (48 mm x 35 m)
Scotch® Box Lock Shipping Packaging Tape sticks instantly with extreme grip to ensure boxes stay securely sealed during rough handling.
Special Price
$14.37
Regular Price
$16.90
| UPC | 00638060922934 |
|---|---|
| 3M ID | 7100244189 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Box Lock™ Packaging Tape sticks instantly to any box! It has the power of extreme grip to ensure boxes stay securely sealed, even during rough handling. Its new advanced adhesive creates a secure seal over box edges, and its thickness and durability reduces splitting and tearing and makes it easier to find the start of the roll. This tape can be used to seal any type of box, including harder-to-stick to 100% recycled boxes.
- Sticks instantly to any box!
- Has the power of extreme grip, giving you confidence your box will stay sealed through rough handling
- Designed for better box adhesion
- Guaranteed to Stay Sealed* (If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required
- New advanced adhesive creates a secure seal over box edges & seams
- Easy to find the start of the roll
- Can be used on any box, including harder-to-stick-to 100% recycled boxes
- No slivering, splitting or tearing
- Crystal clear and clear-to-core
- Premium sticking power
- Smooth unwind & quiet release
- You don't need layers of tape for a secure seal - One strip and it ships!
- Includes refillable dispenser that delivers a clean cut, and fall-back tabs helps ensure the tape doesn’t fall back on the roll
- Strong, durable, solvent-free hot melt adhesive seals and protects
| 3M ID | 7100244189 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 419.6 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.749 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.775 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 32.247 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 101.00192444479377 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.9250596521277463 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.921973180457158 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.231889763779527 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.8799212598425197 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 12.695669291338582 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1655.125 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 418.2 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.749 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.775 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 32.247 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 737.4050653613118 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.976952390094216 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.531839082742948 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.6141732283464565 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.755905511811024 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.740157480314961 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 12083.904 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2711.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2509.2 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.8 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 32.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.2 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85799.38419719359 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 623.9082019832035 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 531.0561110187987 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.406 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 240.883 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 576 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 576 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 96 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


