Scotch® Shipping Packaging Tape 3950-3, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m)
Scotch® Box Lock Shipping Packaging Tape sticks instantly with extreme grip to ensure boxes stay securely sealed during rough handling.
Special Price
$20.10
Regular Price
$23.65
| UPC | 00638060856475 |
|---|---|
| 3M ID | 7100233600 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Box Lock™ Packaging Tape sticks instantly to any box! It has the power of extreme grip to ensure boxes stay securely sealed, even during rough handling. Its new advanced adhesive creates a secure seal over box edges, and its thickness and durability reduces splitting and tearing and makes it easier to find the start of the roll. This tape can be used to seal any type of box, including harder-to-stick to 100% recycled boxes.
- PACKAGE PROTECTION: 3 rolls of Scotch Box Lock Clear Packing Tape that have the power of extreme grip to ensure moving boxes stay securely sealed
- ADVANCED ADHESIVE: Advanced adhesive adheres instantly to boxes and creates a secure seal over box edges and seams that holds strong, even through rough handling conditions or moving truck rides
- FOR ALL BOX TYPES: Sticks instantly to any box, including harder-to-stick 100% recycled boxes, letting you pack and seal your moving boxes with confidence
- JUST ONE STRIP NEEDED: Carton sealing tape resists slivering, splitting and tearing to keep your boxes sealed with just one strip on each seam
- IDEAL FOR: Crystal clear tape has extreme hold, making it perfect for sealing moving boxes full of items like dishes, books, toys and more
- USE WITH PACKAGING TAPE DISPENSER: (tape dispenser not included) features fall-back tabs to help ensure tape doesn’t fall back on the roll, keeping it ready for the next use
- PACKAGE CONTENTS: One package contains 3 rolls of box tapes that are 1.88 in x 54.6 yd, on a 3 in. core
- SCOTCH BRAND: The best move starts with the #1 selling packaging tape brand (based on 2023 NPD category sales)
| 3M ID | 7100233600 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Packaging Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 586.041 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.749 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.775 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 32.247 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 101.00186342104968 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.2919992459308784 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.2763993362586765 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.231889763779527 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.8799212598425197 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 12.695669291338582 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1655.124 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 578.965 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.749 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.775 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 32.247 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 813.647887138294 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.190999773651395 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.658396017552059 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.6 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.4 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.2 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 13333.3 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3715.375 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3473.79 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.764 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.036 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.368 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85372.21798853046 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 786.9995696797105 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 689.2554211174231 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.488188976377955 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.399 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 312.641 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.13 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 540 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 540 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 90 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review


