Scotch® Shipping Packaging Tape 3950, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m)
Scotch Box Lock Shipping Packaging Tape sticks instantly with extreme grip to ensure boxes
stay securely sealed during rough handling.
Special Price
$6.74
Regular Price
$7.93
| UPC | 00638060856420 |
|---|---|
| 3M ID | 7100233597 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Box Lock™ Packaging Tape sticks instantly to any box! It has the power of extreme grip to ensure boxes stay securely sealed, even during rough handling. Its new advanced adhesive creates a secure seal over box edges, and its thickness and durability reduces splitting and tearing and makes it easier to find the start of the roll. This tape can be used to seal any type of box, including harder-to-stick to 100% recycled boxes.
- PACKAGE PROTECTION: 1 roll of Scotch Box Lock Clear Packing Tape that has the power of extreme grip to ensure moving boxes stay securely sealed
- ADVANCED ADHESIVE: Advanced adhesive adheres instantly to boxes and creates a secure seal over box edges and seams that holds strong, even through rough handling conditions or moving truck rides
- FOR ALL BOX TYPES: Sticks instantly to any box, including harder-to-stick 100% recycled boxes, letting you pack and seal your moving boxes with confidence
- JUST ONE STRIP NEEDED: Carton sealing tape resists slivering, splitting and tearing to keep your boxes sealed with just one strip on each seam
- IDEAL FOR: Crystal clear tape has extreme hold, making it perfect for sealing moving boxes full of items like dishes, books, toys and more
- USE WITH PACKAGING TAPE DISPENSER: (dispenser included) features fall-back tabs to help ensure tape doesn’t fall back on the roll, keeping it ready for the next use
- PACKAGE CONTENTS: One package contains 1 roll of box tape that is 1.88 in x 54.6 yd, on a 3 in. core
- SCOTCH BRAND: The best move starts with the #1 selling packaging tape brand (based on 2023 NPD category sales)
| 3M ID | 7100233597 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Packaging Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 196.723 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.749 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 4.775 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 10.749 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 33.66728780701656 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.43369997603795674 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.42549877988467927 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.231889763779527 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.8799212598425197 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 4.231889763779527 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 551.708 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 193.003 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.749 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 4.775 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 10.749 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 551.5945382284465 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.573998081140562 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.105985358616151 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9039.015 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2528.323 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2316.036 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.827 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85616.31296490939 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 718.9979849087849 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 612.7175375546992 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.60629921259842 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.403 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 277.924 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.133 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review

