Scotch® Shipping Packaging Tape 3350-77-RD36GC, 1.88 in x 84.2 yd (48 mm x 77 m)
Scotch® Shipping Packaging Tape is designed for light duty box sealing. Ideal for lighter weight boxes and general use. Meets US Postal regulations for standard packages.
Special Price
$5.54
Regular Price
$6.52
| UPC | 00051141930992 |
|---|---|
| 3M ID | 7100260549 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When the package you ship leaves your hands—it may get stacked, thrown and dropped. Make sure it’s secure with durable Scotch® Shipping Packaging Tape. It was made for your lighter weight boxes and for general use around the house and office. When the tape goes on, it stays on—so your boxes stay closed as they travel across town or around the world. Its unique hot melt adhesive seals your lighter packages for their journey. The included refillable dispenser has fall back tabs to ensure the tape won’t fall back on the roll. With Scotch® Shipping Packaging Tape, protect your packages from the kind of rough handling that happens every day.
- Designed for securing light-duty boxes
- Strong, durable hot melt adhesive seals and protects
- Use the included dispenser to easily apply tape to your boxes and packages
- Ideal for shipping everyday items, great for general use
- Makes it easy to pack and ship standard packages
- Hot melt adhesive with 2.2 mil thickness for efficient sealing
- Great for general-purpose use
- A smart way to ship everyday items
- Ideal for lighter weight boxes and general use
- Clear when applied to boxes
| 3M ID | 7100260549 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 254.011 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.906 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.827 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 49.237496112787504 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.5599983967984294 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.5542994473209503 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.05 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 806.858 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 251.426 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.906 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.35 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.827 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 264.9535633716937 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 3.399999872131888 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 3.325796683925702 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.25 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 8.75 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 7.124803149606299 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 4341.811 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1508.556 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 10.795 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 22.225 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 18.097 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2008.333524541065 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 21.499997894585395 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 19.95478010355421 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32910.69 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9752.235 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 9051.336 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.925 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.052 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 88484.42893736181 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 821.9979538015598 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 718.3718720841799 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.10236220472441 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.45 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 325.848 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.171 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1296 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1296 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

