Scotch® Shipping Packaging Tape 3350, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m)
Special Price
$3.07
Regular Price
$3.62
| UPC | 00051141914442 |
|---|---|
| 3M ID | 7010371242 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When the package you ship leaves your hands—it may get stacked, thrown and dropped. Make sure it’s secure with durable Scotch® Shipping Packaging Tape. It was made for your lighter weight boxes and for general use around the house and office. When the tape goes on, it stays on—so your boxes stay closed as they travel across town or around the world. Its unique hot melt adhesive seals your lighter packages for their journey. The included refillable dispenser has fall back tabs to ensure the tape won’t fall back on the roll. With Scotch® Shipping Packaging Tape, protect your packages from the kind of rough handling that happens every day.
- Designed for securing light-duty boxes
- Strong, durable hot melt adhesive seals and protects
- Use the included dispenser to easily apply tape to your boxes and packages
- Ideal for shipping everyday items, great for general use
- Makes it easy to pack and ship standard packages
- Hot melt adhesive with 2.2 mil thickness for efficient sealing
- Great for general-purpose use
- A smart way to ship everyday items
- Ideal for lighter weight boxes and general use
- Clear when applied to boxes
- Hot melt adhesive seals securely and ensures you don’t need layers of tape
| 3M ID | 7010371242 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | No |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Why Buy Statement | General purpose shipping tape |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 146.51 G |
| Base - Metric Height Dimension | 100.482 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 100.48 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 31.30518072059766 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.32299926032706416 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.31985326384568596 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.955984251968504 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.955905511811024 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 0.513 CDM |
| Consumer - Metric Net Weight | 145.083 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 100.482 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 50.8 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 100.48 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 551.5945992521906 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 4.254921660168137 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 3.8382391661482314 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.124803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 9039.016 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 1930.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 1740.996 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 16.827 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 23.177 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85616.31296490939 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 560.9992954687488 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 460.58975815664627 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 44.60629921259842 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.403 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 208.92 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.133 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1440 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1440 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 120 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


