Scotch® Shipping Packaging Tape 3250-RD-36GC, 1.88 in x 54.6 yd (48 mm x 50 m)
Scotch® Ultra Clear Shipping Packaging Tape securely seals packages without covering up important information. Meets USPS regulations for standard packages.
Special Price
$4.56
Regular Price
$5.37
| UPC | 00051141957890 |
|---|---|
| 3M ID | 7100260681 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When important information is covered up and unclear—important packages may not get where they need to go. The clearest choice you can make is Scotch® Ultra Clear Packaging Tape. It seals small packages and envelopes of all sizes—without ever covering up important information. Our strong, clear finish tape goes on easily, and stays on securely thanks to its strong hot melt adhesive. This tape is tough enough to stand up to the kind of rough handling your packages and envelopes go through every day. Clear, strong, secure Scotch® Ultra Clear Packaging Tape—the right tape to help get your important packages to the right place.
- Scotch Packaging Tape
- Protects labels and seals strong
- 2.6 mil thickness for durable strength
- Unique hot melt adhesive / when it goes on, it stays on, seals tight
- Includes refillable dispenser with fall-back tabs to ensure tape doesn’t fall back on the roll
- Durable holding power and high-performance adhesive resists tearing
| 3M ID | 7100260681 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 223.621 G |
| Base - Metric Height Dimension | 9.906 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.35 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 12.827 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 49.237496112787504 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.49299991532044507 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.4530984504876041 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.9 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.5 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 5.05 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 806.858 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 205.522 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 9.906 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.35 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 12.827 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 140.2695443186162 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 3.091998659501261 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 2.7185907029256247 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.25 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 8.75 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 7.124803149606299 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2298.606 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 1233.132 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 5.715 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 22.225 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 18.097 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2008.333524541065 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 19.370998237911277 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 16.31154421755375 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 13.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 32910.69 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8786.537 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 7398.792 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 34.925 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 39.052 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 89887.97505154065 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 747.9997954992056 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 587.2166676877744 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 46.8503937007874 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.473 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 266.357 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.19 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 1296 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 1296 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 36 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

