Scotch® Shipping Packaging Tape 175G, 1.88 in x 700 in (48 mm x 17.7 m) Greener Commercial Grade
Special Price
$2.81
Regular Price
$3.30
| UPC | 00051141945743 |
|---|---|
| 3M ID | 7010311378 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Protect what you ship—and feel good about it too: With Scotch® Commercial Grade Greener Shipping Packaging Tape. This tough tape stands up to all the bumps your packages go through. It’s also made from over 50% recycled materials (tape and dispenser material)—so it’s strong in use and keeps the environment in mind. Designed for industrial performance—holding up to 30 lbs per inch (tensile strength)—it keeps what’s inside the box sealed securely. Instead of layers of tape, you need only one strip at a time to keep boxes closed tight—even those made of hard to stick, 100% recycled materials. Go with the packing tape that gives you Commercial Grade strength made greener – all in one.
- Made from over 50% recycled materials
- Strong, durable, solvent-free hot melt adhesive—seals and protects
- For tough, industrial use
- Delivers the same trusted performance as Scotch® 3750 Commercial Grade Packaging Tape over a wide range of environments and applications
- Tape resists splitting and assures reliable closures
- Use the included dispenser to easily apply tape to your boxes and packages
- Strong backing film stops slivering, resists splitting and tearing
- Typical thickness 3 milness – assures holding strength of 30 lbs of weight per inch (tensile strength)
- Scotch® Brand Packaging Tape: The choice of mailroom pros
- Guaranteed to Stay Sealed (If your box does not stay sealed, 3M will refund the purchase price of this tape. Proof of purchase required. Contact: 1-800-3MHELPS)
| 3M ID | 7010311378 |
|---|---|
| Keywords | packaging tape, scotch packaging tape, moving tape, moving tapes, packaging moving tape |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | Yes |
| Product Sub-Category | Shipping Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Why Buy Statement | Scotch® Commercial Grade Shipping Packaging Tape goes "Green". |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 99.79 G |
| Base - Metric Height Dimension | 104.14 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 71.12 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 60.96 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 27.551976363795248 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.21999929143428934 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.21795119701859184 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.1 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.8 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.4 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 451.496 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 98.861 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 104.14 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 71.12 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 60.96 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 164.7707606438835 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.4159982452967628 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.307707182111551 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 3.0 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 8.062992125984252 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 6.811811023622047 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 2700.109 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 593.166 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 7.62 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 20.48 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 17.302 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | EACH |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1219.3315410252867 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.06099897579847 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.846243092669305 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.624803149606299 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.75 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 19981.264 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4110.0 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3558.996 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.907 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 36.83 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.765 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | TRAY |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 92328.92481532994 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 593.9980868725812 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 470.7751146695876 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.110236220472444 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.513 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 213.54 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.222 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 60 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


