Scotch® Self-Fusing Silicone Rubber Electrical Tape 70, 1 in x 30 ft, Sky Blue/Gray, 1 roll/carton, 24 rolls/case
Scotch® Tape 70 is a 12 mil thick, premium grade, electrical tape with silicone rubber backing. This tape is used as a base tape layer for easy re enter connections. It withstands temperatures up to 356 °F (180 °C).
Special Price
$76.27
Regular Price
$89.73
| UPC | 00051128572610 |
|---|---|
| 3M ID | 7000006225 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch Self-Fusing Silicone Rubber Electrical Tape 70 is a 12-mil thick, high-temperature, arc- and track-resistant protective electrical tape composed of a self-fusing, inorganic silicone rubber with an easy-tear, easy-strip liner. This tape is ideal for weatherproofing.
- Provides protection from weather conditions, UV exposure, and is workable at extremely low temps
- High dielectric strength (high voltage use)
- Class “H” temperature rated based on silicone material properties 356F (180C)
- Apply in half-lapped layers using moderate tension and apply last lap with zero stretch
- Can be applied over exposed cable insulation or end seal used with molded (slip-on) stress cones
- Meets Commercial Item Description: A-A-59163 Class I, Type I and RoHS 2011/65/EU Compliant
- For industrial/occupational use only. Not for consumer sale or use.
| 3M ID | 7000006225 |
|---|---|
| Part number | 70-1X30FT |
| Keywords | scotch self-fusing silicone rubber electrical tape 70 7-mil inorganic high-temperature arc track-resistant easy-tear easy-strip liner protective overwrap terminating high voltage cables |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Electrical Tapes > Rubber Electrical Tapes |
| Application | Electrical Maintenance, Insulation |
| Application/Industry | Appliance and Fixture Automotive and Marine Commercial Construction Industrial Construction Irrigation Maintenance and Repair Operations Mining Solar Utility Wind Power |
| Backing (Carrier) Material | Silicone |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.3 mm |
| Color Family | Gray |
| Features | Chemical-resistant Self-sticking UV-resistant |
| Product Color | Gray Sky Blue |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Shelf Life | 5.0 Year |
| Tape Grade | Professional |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | Cameroon |
| Sales Unit | RO |
| SAP Shelf Life In Days | 1825 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Customary Height Dimension | 3.25 |
| Base - Customary Length Dimension | 1.188188976 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.25 |
| Base - Metric Gross Weight | 99.79 G |
| Base - Metric Height Dimension | 8.255 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 3.018 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 8.255 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 12.550265258010832 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.21999929143428934 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.19400017685482673 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 3.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 1.1881889763779527 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.25 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 205.662 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 87.997 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 8.255 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 3.018 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 8.255 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 543.5898706443082 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.650000241406177 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.656004244515842 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.375196850393701 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.375196850393701 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 8907.842 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2562.797 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2111.928 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.685 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 21.273 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.273 CM |
| Shipper - Item Quantity | 24 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 24 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 104350.6024019922 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 877.4398034958127 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 698.4001957528518 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 51.574803149606296 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.125984251968504 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.71 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 316.789 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.31 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.07 M |
| Pallet - Item Quantity | 3600 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3600 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 150 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 25 |
Write Your Own Review


