Scotch® Security Message Box Sealing Tape 3779, Clear, 72 mm x 1500 m,4/Case
| UPC | 00048011579443 |
|---|---|
| 3M ID | 7010302220 |
| Packaging | Case |
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Industrial Performance Packaging Tape
Scotch® Security Message Box Sealing Tape 3779 is a 1.8 mil (46 micron) industrial grade polypropylene film packaging tape with a synthetic rubber adhesive that offers roll to roll consistency to increase productivity for improved unit cost. It is specifically designed for flexibility and conformability under stress and is ideal for general industrial applications. It is easy to unwind and dispense with manual dispensers or the 3M-Matic™ Case Sealers. This tape resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing for long-lasting performance. It is a clear tape with bold, red type that reads: CHECK SEAL BEFORE ACCEPTING.
Recommended Applications:
General industrial packaging applications Recycled liner paper and fiberboard
Boxes weighing up to 70 lbs.
Secure Containment for General Industrial Applications
Scotch® Security Message Box Sealing Tape 3779 features a biaxially oriented polypropylene film backing with pressure-sensitive rubber adhesive. It adheres instantly and consistently to most surfaces including cartons containing high levels of recycled content. It offers good edge tear and split resistance and meets FDA guidelines for indirect food contact.
Durable and Dependable
This industrial grade sealing tape, also known as packing tape or adhesive tape, is designed to securely close regular slotted containers (RSC) and packages used for moving, shipping and distribution. These tapes feature durability and high strength and work especially well on challenging recycled corrugate and fiberboard. Because it is consistent and reliable, industrial grade sealing tape is popular with general industrial packaging applications.
- Industrial packaging tape for medium-duty applications on a wide range of materials
- Clear with red type: CHECK SEAL BEFORE ACCEPTING
- High edge tear and split resistance ideal for general industrial applications
- Polypropylene backing with synthetic rubber adhesive delivers conformability under stress
- Easy unwind and smooth dispensing works well on high-speed automated packaging lines
- Resists abrasion, moisture, chemicals and scuffing for long-lasting performance
- Excellent adhesion to recycled liner paper and fiberboard
| 3M ID | 7010302220 |
|---|---|
| Keywords | 3M, Scotch Security Message Box Sealing Tape, industrial grade packing tape, medium weight box materials, recycled fiberboard, polypropylene film backing, message tape, CHECK SEAL BEFORE ACCEPTING tape, high edge tear resistance, split resistance, synthetic rubber adhesive, manual dispensers, 3M-Matic Case Sealers, abrasion resistance, moisture resistance, chemical resistance, scuff resistance, durable sealing tape, general industrial packaging, secure packing tape, packing tape for boxes, automated packaging lines, adhesive tape for recycled content, pressure-sensitive rubber adhesive. |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Packaging Tapes > Box Sealing Tapes |
| Application | Automated Carton Sealing, Box Closure, Cold Storage and Tamper Evident |
| Backing (Carrier) Material | Polypropylene Film |
| Backing (Carrier) Thickness (Imperial) | 1.2 mil |
| Backing (Carrier) Thickness (Metric) | 0.03 mm |
| Color Family | Multi-color |
| Product Color | Transparent |
| Product Number | 3779 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 547 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 4.98 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 7.198 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 32.004 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 32.0 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Unit of Use - Billing Unit | ROL |
| Unit of Use - Customary Cubic Dimension | 449.8470867020474 ci |
| Unit of Use - Customary Gross Weight | 10.979020656806904 lbs |
| Unit of Use - Customary Net Weight | 10.729898300537991 lbs |
| Unit of Use - Customary Height Dimension | 2.8338582677165354 in |
| Unit of Use - Customary Length Dimension | 12.6 in |
| Unit of Use - Customary Width Dimension | 12.598425196850394 in |
| Unit of Use - Metric Cubic Dimension | 7371.673 CCM |
| Unit of Use - Metric Net Weight | 4.867 KG |
| Unit of Use - Metric Height Dimension | 7.198 CM |
| Unit of Use - Metric Length Dimension | 32.004 CM |
| Unit of Use - Metric Width Dimension | 32.0 CM |
| Unit of Use - Item Quantity | 1 |
| Unit of Use - Total Unit Quantity | 1 |
| Unit of Use - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Unit of Use - Item Unit | RLS |
| Unit of Use - Unit | ROL |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 2326.4577474036837 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 44.42975969811838 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 42.919593202151965 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 12.45 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.70984251968504 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 13.62992125984252 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 38123.812 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 20.153 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 19.468 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 31.623 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 34.823 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 34.62 CM |
| Shipper - Item Quantity | 4 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 85114.88696205738 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1229.9986439366253 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1158.829016458103 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 42.21968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.0 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1394783.1 CCM |
| Pallet - Metric Net Weight | 525.636 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 107.238 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 121.92 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 106.68 CM |
| Pallet - Item Quantity | 108 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 108 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 27 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 9 |

