Scotch® Magic™ Tape 810, 3/4 in x 1296 in Boxed
Scotch Magic Tape is the original matte finish, invisible tape. It is the preferred tape for offices, home offices, and schools. Write on it with pen, pencil or marker.
Special Price
$2.89
Regular Price
$3.40
| UPC | 00021200073786 |
|---|---|
| 3M ID | 7000001564 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Magic™ Tape works as hard as you do to fix all the little imperfections at home, school and the office. The Scotch® Brand's famous matte finish invisible tape uses unique 3M adhesive technology to bond tightly with paper and disappear without a trace. Write on it with pencil, pen or marker every word is loud and clear. Scotch® Magic™ Tape: Always ready for big ideas and everyday mends.
- INVISIBLE TAPE: 1 roll of Scotch Magic Tape mends rips and tears securely, permanently and invisibly
- BONDS SECURELY: Clear tape that gives you a strong, secure and permanent seal using trusted 3M adhesive technology
- BLENDS IN: Matte finish and invisible, this tape blends in with paper, making it a great addition to your back to school supplies
- IDEAL FOR: Use this office tape for permanent, secure paper mending, including mounting, quick fixes, project additions and repairing original documents and photos
- REFILL TAPE: Tape glides off easy-to-use Scotch tape dispensers (sold separately) smoothly and cuts easily
- ADDITIONAL BENEFITS: This photo-safe tape is easy to apply; Plus, you can write on it with a pen, pencil or marker for easy labeling
- SCOTCH BRAND: The best projects start with the No. 1-selling home and office tape
- 3/4 in. x 1296 in., 1 Roll, 1 in. core
- Great for quick fixes, mounting or additions to your project
- Easy-to-apply design that doesn't dry out
| 3M ID | 7000001564 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, Scotch Tape, Magic, Magic Tape, Office Tape, Matte, Matte Tape, Invisible, Invisible Tape, Mending Tape, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Made in USA |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Clear Office Tapes |
| Application | Ideal for permanent paper mending |
| Backing Material | Matte Acetate |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | No |
| Number of Adhesive Sides | Single-sided |
| Pack Type | Refill Rolls |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Clear Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Refillable Dispenser | Not Included |
| Tape Color Appearance | Matte White |
| Tape Type | Magic™ Tape |
| Tape Width/Length | 3/4 in. x 1296 in. |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Trademark 2 | Magic™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 54.432 G |
| Base - Metric Height Dimension | 6.589 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.223 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 6.668 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 5.960128061988407 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.12000201855247257 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.10560142358655636 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.5940944881889765 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.8751968503937008 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.6251968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 97.669 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 47.9 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 6.589 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.223 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 6.668 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 86.42426733672364 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.4449096663596876 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.2672170830386764 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.7559055118110236 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 2.8346456692913384 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 11.062992125984252 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1416.24 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 574.8 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 0.07 M |
| Inner - Metric Length Dimension | 0.072 M |
| Inner - Metric Width Dimension | 0.281 M |
| Inner - Item Quantity | 12 |
| Inner - Total Unit Quantity | 12 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1133.4306133179196 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.930195783496092 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.207486845512856 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.181102362204724 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18573.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8.133 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 6.898 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 0.284 M |
| Shipper - Metric Length Dimension | 0.3 M |
| Shipper - Metric Width Dimension | 0.218 M |
| Shipper - Item Quantity | 144 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 102275.79510277131 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1466.0740435294358 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1216.5283997171293 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 49.60629921259842 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 42.91338582677165 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.676 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 551.808 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.26 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.09 M |
| Pallet - Item Quantity | 11520 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 11520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review


