Scotch® Magic™ Tape 810, 1/2 in x 36 yd Roll
Scotch® Magic™ Tape is the original matte finish, invisible tape. It is the preferred tape for offices, home offices, and schools. Write on it with pen, pencil or marker.
Special Price
$2.21
Regular Price
$2.60
| UPC | 00021200073779 |
|---|---|
| 3M ID | 7000029141 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Magic™ Tape works as hard as you do to fix all the little imperfections at home, school and the office. The Scotch® Brand's famous matte finish invisible tape uses unique 3M adhesive technology to bond tightly with paper and disappear without a trace. Write on it with pencil, pen or marker every word is loud and clear. Scotch® Magic™ Tape: Always ready for big ideas and everyday mends.
- INVISIBLE TAPE: 1 roll of Scotch Magic Tape mends rips and tears securely, permanently and invisibly
- BONDS SECURELY: Clear tape that gives you a strong, secure and permanent seal using trusted 3M adhesive technology
- BLENDS IN: Matte finish and invisible, this tape blends in with paper, making it a great addition to your back to school supplies
- IDEAL FOR: Use this office tape for permanent, secure paper mending, including mounting, quick fixes, project additions and repairing original documents and photos
- REFILL TAPE: Tape glides off easy-to-use Scotch tape dispensers (sold separately) smoothly and cuts easily
- ADDITIONAL BENEFITS: This photo-safe tape is easy to apply; Plus, you can write on it with a pen, pencil or marker for easy labeling
- SCOTCH BRAND: The best projects start with the No. 1-selling home and office tape
- 1/2 in. x 1296 in., 1 Roll, 1 in. core
- Great for quick fixes, mounting or additions to your project
- Easy-to-apply design that doesn't dry out
| 3M ID | 7000029141 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, Scotch Tape, Magic, Magic Tape, Office Tape, Matte, Matte Tape, Invisible, Invisible Tape, Mending Tape, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Made in USA |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Clear Office Tapes |
| Application | Ideal for permanent paper mending |
| Backing Material | Matte Acetate |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | No |
| Material | Polypropylene |
| Number of Adhesive Sides | Single-sided |
| Pack Type | Refill Rolls |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Clear Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Refillable Dispenser | Not Included |
| Tape Color Appearance | Matte White |
| Tape Type | Magic™ Tape |
| Tape Width/Length | 1/2 in. x 1296 in. |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Trademark 2 | Magic™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 34.019 G |
| Base - Metric Height Dimension | 65.888 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 15.875 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 66.67 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.0749990569726735 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.06299929604195062 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.594015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.625 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.6248031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 69734.95 MMQ |
| Consumer - Metric Net Weight | 28.576 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 65.888 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 15.875 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 66.67 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | EA |
| Inner - Billing Unit | EA |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 51.54077630989908 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.8999269542386703 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.7559915525034074 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.5984251968503935 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 7.519685039370079 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.6377952755905514 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 844.602 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 342.912 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 6.6 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 19.1 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 6.7 CM |
| Inner - Item Quantity | 12 |
| Inner - Total Unit Quantity | 12 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | RLS |
| Inner - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 878.7731591211214 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 11.649225933848932 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 9.072022088907712 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.299212598425196 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 8.818897637795276 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.818897637795276 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14400.512 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 5.284 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 4.115 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.7 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 22.4 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 22.4 CM |
| Shipper - Item Quantity | 144 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 144 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 96417.51566967701 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 981.0570667227053 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 725.7529486221296 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.15748031496063 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.58 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 329.196 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.27 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.02 M |
| Pallet - Item Quantity | 11520 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 11520 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 20 |
Write Your Own Review

