Scotch® Magic™ Tape, 205-L
Scotch® Magic™ Tape is the original matte finish, invisible tape. It is the preferred tape for offices, home offices, and schools. Write on it with pen, pencil or marker.
Special Price
$2.04
Regular Price
$2.40
| UPC | 00051131835603 |
|---|---|
| 3M ID | 7100130292 |
| Packaging | Roll |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Magic™ Tape works as hard as you do to fix all the little imperfections at home, school and the office. The Scotch® Brand's famous matte finish invisible tape uses unique 3M adhesive technology to bond tightly with paper and disappear without a trace. Write on it with pencil, pen or marker every word is loud and clear. Scotch® Magic™ Tape: Always ready for big ideas and everyday mends.
- INVISIBLE TAPE: 1 roll of Scotch Magic Tape mends rips and tears securely, permanently and invisibly
- BONDS SECURELY: Clear tape that gives you a strong, secure and permanent seal using trusted 3M adhesive technology
- BLENDS IN: Matte finish and invisible, this tape blends in with paper, making it a great addition to your back to school supplies
- IDEAL FOR: Use this office tape for permanent, secure paper mending, including mounting, quick fixes, project additions and repairing original documents and photos
- REFILL TAPE: Tape glides off easy-to-use Scotch tape dispensers (sold separately) smoothly and cuts easily
- ADDITIONAL BENEFITS: This photo-safe tape is easy to apply; Plus, you can write on it with a pen, pencil or marker for easy labeling
- SCOTCH BRAND: The best projects start with the No. 1-selling home and office tape
- 3/4 in. x 900 in., 1 Roll, 1 in. core
- Great for quick fixes, mounting or additions to your project
- Easy-to-apply design that doesn't dry out
| 3M ID | 7100130292 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, Scotch Tape, Magic, Magic Tape, Office Tape, Matte, Matte Tape, Invisible, Invisible Tape, Mending Tape, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Made in USA |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Clear Office Tapes |
| Backing Material | Matte Acetate |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | No |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Trademark 2 | Magic™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | ROL |
| Base - Metric Gross Weight | 33.112 G |
| Base - Metric Height Dimension | 107.95 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.057 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 74.42 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | ROL |
| Consumer - Billing Unit | ROL |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.07299946425465667 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.06899807419600114 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.25 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.08098425196850394 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.9299212598425197 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 16525.195 MMQ |
| Consumer - Metric Net Weight | 31.297 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 107.95 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.057 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 74.42 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | RLS |
| Consumer - Unit | ROL |
| Inner - Billing Unit | ROL |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 559.4062487337574 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.8899995385724853 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.8279768903520136 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 4.25 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 13.5 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 9.75 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 9167.026 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 375.564 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 10.795 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 34.29 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 24.765 CM |
| Inner - Item Quantity | 12 |
| Inner - Total Unit Quantity | 12 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Inner - Item Unit | RLS |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | CARD |
| Inner - Unit | BAG |
| Shipper - Billing Unit | ROL |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 866.60648911849 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 5.828997961319323 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 4.967861342112082 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 6.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 12.374803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 10.374803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 14201.136 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2643.989 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2253.384 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 17.145 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 31.432 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 26.352 CM |
| Shipper - Item Quantity | 72 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 72 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | BAG |
| Shipper - Item Unit | RLS |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | ROL |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87263.95405546717 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 469.9990875066968 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 357.68679265923276 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 45.47244094488189 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.43 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 162.244 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.155 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 5184 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 5184 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | RLS |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 6 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review

