Scotch® Magic™ Plant Based Tape 123R-SR, 0.75 in x 550 in (19mm x 13.9m) Dispenser with refill
Scotch® Magic™ Tape is the original matte finish, invisible tape. It is the preferred tape for offices, home offices, and schools. Write on it with pen, pencil or marker.
Special Price
$5.74
Regular Price
$6.75
| UPC | 00076308428846 |
|---|---|
| 3M ID | 7100333854 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
There's nothing more important than mending original documents like birth certificates, final essays, and special photos. One original deserves another. Scotch® Magic™ Tape is the original invisible matte finish tape preferred by homes, schools and home offices. Why? Because it works like magic: It's invisible! Gives you a strong, secure, permanent seal using trusted 3M adhesive technology. And with our easy to use Scotch® Tape dispenser (included), Scotch® Magic™ Tape rolls out smoothly, cuts evenly with no time, energy or tape wasted. Magically mend the many rips and tears of life securely, permanently, and invisibly.
- ENVIRONMENT FRIENDLY: A more environmentally-friendly choice from the original invisible Scotch Magic Tape
- PLANT-BASED MATERIAL: Tape made from over 53% plant-based material
- QUALTIY: Same great performance as the original Scotch® Magic™ Tape
- WRITE ON: With a matte-finish, it's simple to use a pen, pencil or marker to create labels
- GREAT FOR REPAIRS: This tape dispenser is ideal for repairs or quick fixes in your home, office or school
- PHOTO-SAFE: create and preserve memories
- Write on it with pen, pencil or marker
- Photo safe
- Glides off roll smoothly, cuts easily
- Can also be used for sealing celebratory gift bags
| 3M ID | 7100333854 |
|---|---|
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Clear Office Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Trademark 2 | Magic™ |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 111.583 G |
| Base - Metric Height Dimension | 10.634 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 2.222 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 7.324924098667095 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.24599840601375195 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.21499920732793631 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.186614173228347 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.0 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 0.8748031496062992 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 120.034 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 97.522 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 10.634 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 5.08 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 2.222 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 229.3228365984291 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 2.1279987580037996 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.7199936586234905 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 6.874803149606299 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 7.624803149606299 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 4.374803149606299 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3757.928 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 780.176 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 17.462 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 19.367 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 11.112 CM |
| Inner - Item Quantity | 8 |
| Inner - Total Unit Quantity | 8 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1668.592982855257 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 13.43099973220449 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 10.319961951740943 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 14.68779527559055 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 13.874803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.18779527559055 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 27343.34 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 6092.199 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 4681.056 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 37.307 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 35.242 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 20.797 CM |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93915.54216179298 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 653.9990961488174 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 464.39934604720094 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.93700787401575 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.539 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 210.648 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.243 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2160 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2160 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 45 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 3 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 15 |
Write Your Own Review

