Scotch® Magic™ Plant Based Tape 123DM-2-EF-SR, 0.75 in x 550 in (19 mm x 13.9 m) 2 pack
Special Price
$4.51
Regular Price
$5.30
| UPC | 00068060461698 |
|---|---|
| 3M ID | 7100332921 |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
There's nothing more important than mending original documents like birth certificates, final essays, and special photos. One original deserves another. Scotch® Magic™ Tape is the original invisible matte finish tape preferred by homes, schools and home offices. Why? Because it works like magic: It's invisible! Gives you a strong, secure, permanent seal using trusted 3M adhesive technology. And with our easy to use Scotch® Tape dispenser (included), Scotch® Magic™ Tape rolls out smoothly, cuts evenly with no time, energy or tape wasted. Magically mend the many rips and tears of life securely, permanently, and invisibly.
- ENVIRONMENT FRIENDLY: A more environmentally-friendly choice from the original invisible Scotch Magic Tape
- PLANT-BASED MATERIAL: Tape made from over 53% plant-based material
- QUALTIY: Same great performance as the original Scotch® Magic™ Tape
- WRITE ON: With a matte-finish, it's simple to use a pen, pencil or marker to create labels
- GREAT FOR REPAIRS: This tape dispenser is ideal for repairs or quick fixes in your home, office or school
- PHOTO-SAFE: create and preserve memories
- Write on it with pen, pencil or marker
- Photo safe
- Glides off roll smoothly, cuts easily
- Can also be used for sealing celebratory gift bags
| 3M ID | 7100332921 |
|---|---|
| Keywords | Greener, Recycled, Environmentally, Environment, Scotch, Scotch Tape, Transparent, Transparent Tape, Office Tape, Invisible, Invisible Tape, Mending Tape, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Mending, Packaging, Light Packaging, Label Protection, Value Pack |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Clear Office Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Trademark 2 | Magic™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 74.389 G |
| Base - Metric Height Dimension | 17.305 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.433 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.428 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 24.223192147171694 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.16399967221670858 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.149998113945347 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.812992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.9578740157480315 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.7118110236220474 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 396.947 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 68.038 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 17.305 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.433 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.428 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 201.9521617783393 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.477998847291016 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.199984911562776 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 7.062992125984252 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 7.624803149606299 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.75 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 3309.403 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 544.304 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 17.94 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 19.367 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 9.525 CM |
| Inner - Item Quantity | 8 |
| Inner - Total Unit Quantity | 8 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 8 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1476.6556107915364 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 9.617999085831183 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 7.1999094693766565 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 7.812992125984252 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 15.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 12.0 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 24198.05 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 4362.651 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 3265.824 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 19.845 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 40.005 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 30.48 CM |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84395.83808301475 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 529.9978921603113 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 359.99503254430846 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.976377952755904 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.383 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 163.291 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.117 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2400 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2400 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 50 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 10 |
Write Your Own Review


