Scotch® Magic™ Invisible Tape 810-3PK, 3/4 in x 36 yd x 0 in (19 mm x 32,9 m) 3 Pack
Scotch® Magic™ Tape is the original matte finish, invisible tape. It is the preferred tape for offices, home offices, and schools. Write on it with pen, pencil or marker.
Special Price
$8.64
Regular Price
$10.17
| UPC | 00021200698835 |
|---|---|
| 3M ID | 7010044870 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Magic™ Tape works as hard as you do to fix all the little imperfections at home, school and the office. The Scotch® Brand's famous matte finish invisible tape uses unique 3M adhesive technology to bond tightly with paper and disappear without a trace. Write on it with pencil, pen or marker every word is loud and clear. Scotch® Magic™ Tape: Always ready for big ideas and everyday mends.
- INVISIBLE TAPE: 3 rolls of Scotch Magic Tape mends rips and tears securely, permanently and invisibly
- BONDS SECURELY: Clear tape that gives you a strong, secure and permanent seal using trusted 3M adhesive technology
- BLENDS IN: Matte finish and invisible, this tape blends in with paper, making it a great addition to your back to school supplies
- IDEAL FOR: Use this office tape for permanent, secure paper mending, including mounting, quick fixes, project additions and repairing original documents and photos
- REFILL TAPE: Tape glides off easy-to-use Scotch tape dispensers (sold separately) smoothly and cuts easily
- ADDITIONAL BENEFITS: This photo-safe tape is easy to apply; Plus, you can write on it with a pen, pencil or marker for easy labeling
- SCOTCH BRAND: The best projects start with the No. 1-selling home and office tape
- 3/4 in. x 1296 in., 3 Rolls, 1 in. core
- Great for quick fixes, mounting or additions to your project
- Easy-to-apply design that doesn't dry out
| 3M ID | 7010044870 |
|---|---|
| Keywords | Scotch, Scotch Tape, Magic, Magic Tape, Office Tape, Matte, Matte Tape, Invisible, Invisible Tape, Mending Tape, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Made in USA |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Clear Office Tapes |
| Backing Material | Matte Acetate |
| Color Family | Transparent |
| Dispenser | No |
| Pack Type | Boxed Tape |
| Product Color | Transparent |
| Product Sub-Category | Clear Tapes |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Refillable Dispenser | Not Included |
| Tape Color Appearance | Matte White |
| Tape Length (Imperial) | 1296.0 in |
| Tape Type | Magic™ Tape |
| Tape Width (Imperial) | 0.75 in |
| Tape Width/Length | 3/4 in. x 1296 in. |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Trademark 2 | Magic™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 163.293 G |
| Base - Metric Height Dimension | 65.888 MM |
| Base - Metric Length Dimension | 65.456 MM |
| Base - Metric Width Dimension | 66.67 MM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 17.54627918704656 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.3599994417895521 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.32099305374118176 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 2.594015748031496 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.577007874015748 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 2.6248031496062993 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 287.532 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 145.6 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 65.888 MM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 65.456 MM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 66.67 MM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 86.57914559923609 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 1.4400594965916202 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 1.283972214964727 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.716535433070866 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 11.73228346456693 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 2.716535433070866 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1418.778 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 582.4 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 6.9 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 29.8 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 6.9 CM |
| Inner - Item Quantity | 4 |
| Inner - Total Unit Quantity | 4 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 4 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1133.4306133179196 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 17.806957378934747 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 15.407666579576725 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.181102362204724 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.811023622047244 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 8.582677165354331 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18573.6 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 8077.1 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 6988.8 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 28.4 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 30.0 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 21.8 CM |
| Shipper - Item Quantity | 48 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 48 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 98309.2517366137 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 1333.7966862185094 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 1109.3528755785728 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 50.0 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 48.031496062992126 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.94488188976378 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.611 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 503.194 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.27 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.22 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.04 M |
| Pallet - Item Quantity | 3456 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 3456 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 72 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 18 |
Write Your Own Review


