Scotch® Magic™ Greener Tape with Dispenser 812-10P-C38, 3/4 in x 900 in (19 mm x 22,8 m), 10-Pack with Tape Dispenser
Scotch® Magic™ Greener Tape is a more environmentally friendly version of the original matte-finish, invisible tape, with the same great performance. Free dispenser included!
Special Price
$22.57
Regular Price
$26.55
| UPC | 00076308729912 |
|---|---|
| 3M ID | 7100080357 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
When important documents and school projects need mending and you also want to help the environment it's Scotch® Magic™ Greener Tape for the many rips and tears you have around the house. Scotch® Magic™ Greener Tape has all the strength of our Magic™ Tape. All the holding power of Magic™ Tape. Disappears just like our tried and true Magic™ Tape. But because Magic™ Greener Tape is made from over 65% recycled or plant-based material, it's the more eco conscious choice. It comes with the easy to use Scotch® Tape Dispenser, so the tape glides off smoothly, cuts evenly, with no waste. Works like magic because it's just like Magic™ Tape. Only Greener.
- ENVIRONMENT FRIENDLY: A more environmentally-friendly choice from the original invisible Scotch Magic Tape
- PLANT-BASED MATERIAL: Tape made from over 53% plant-based material
- QUALTIY: Same great performance as the original Scotch® Magic™ Tape
- WRITE ON: With a matte-finish, it's simple to use a pen, pencil or marker to create labels
- GREAT FOR REPAIRS: This tape dispenser is ideal for repairs or quick fixes in your home, office or school
- PHOTO-SAFE: create and preserve memories
- 10 tape rolls, 3/4 in. x 900 in., 1 in. core, 1 Desktop Dispenser
- Dispenser 100% recyclable
| 3M ID | 7100080357 |
|---|---|
| Keywords | specialty tape, acid free tape, photo tape, book tape, unique tapes, specialty tapes, drafing tape, drafting tapes, freezer tape, popup tape, tape dispensers |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Clear Office Tapes |
| Dispenser | Yes |
| Pack Type | Value Pack |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Refillable Dispenser | Yes |
| Tape Length (Imperial) | 900.0 in |
| Tape Type | Magic™ Greener Tape |
| Tape Width (Imperial) | 0.75 in |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Trademark 2 | Magic™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 0.794 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 13.97 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 6.668 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 22.23 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 126.36601651156059 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.750470361747928 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 1.5498497031596894 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 5.5 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 2.6251968503937007 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 8.751968503937007 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2070.768 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.703 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 13.97 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 6.668 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 22.23 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1821.0937602977567 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 21.800000736343957 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 18.5999954099757 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 18.5 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 11.25 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 29842.38 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 9888.314 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 8436.816 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 22.225 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 46.99 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 28.575 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 93549.3996972246 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 921.9996359286203 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 744.000610063172 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 48.74015748031496 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.533 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 337.473 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.238 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 480 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 480 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 40 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 8 |
Write Your Own Review


