Scotch® Magic™ Greener Tape 6123-SIOC, 3/4 in x 600 in (19 mm x 15.2 m), 6 Dispensers/Pack
Scotch® Magic™ Greener Tape is a more environmentally friendly version of the original
matte-finish, invisible tape, with the same great performance.
Special Price
$11.99
Regular Price
$14.10
| UPC | 00076308410926 |
|---|---|
| 3M ID | 7100284806 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
There's nothing more important than mending original documents like birth certificates, final essays, and special photos. One original deserves another. Scotch® Magic™ Tape is the original invisible matte finish tape preferred by homes, schools and home offices. Why? Because it works like magic: It's invisible! Gives you a strong, secure, permanent seal using trusted 3M adhesive technology. And with our easy to use Scotch® Tape dispenser (included), Scotch® Magic™ Tape rolls out smoothly, cuts evenly with no time, energy or tape wasted. Magically mend the many rips and tears of life securely, permanently, and invisibly.
- ENVIRONMENT FRIENDLY: A more environmentally-friendly choice from the original invisible Scotch Magic Tape
- PLANT-BASED MATERIAL: Tape made from over 53% plant-based material
- QUALTIY: Same great performance as the original Scotch® Magic™ Tape
- WRITE ON: With a matte-finish, it's simple to use a pen, pencil or marker to create labels
- GREAT FOR REPAIRS: This tape dispenser is ideal for repairs or quick fixes in your home, office or school
- PHOTO-SAFE: create and preserve memories
- Write on it with pen, pencil or marker
- Photo safe
- Glides off roll smoothly, cuts easily
- Can also be used for sealing celebratory gift bags
| 3M ID | 7100284806 |
|---|---|
| Keywords | Greener, Recycled, Environmentally, Environment, Scotch, Scotch Tape, Transparent, Transparent Tape, Office Tape, Invisible, Invisible Tape, Mending Tape, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Mending, Packaging, Light Packaging, Label Protection, Value Pack |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Clear Office Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Trademark 2 | Magic™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Metric Gross Weight | 279.775 G |
| Base - Metric Height Dimension | 17.78 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 11.269 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 93.16885562904984 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.6167982940277412 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.47579944962478093 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 7.0 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 4.436614173228347 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.0 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 1526.764 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 215.819 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 17.78 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 11.269 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 7.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1366.2185001535358 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 8.122599152185915 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.709593395497372 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 9.75 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 14.75 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.5 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 22388.31 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3684.349 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2589.828 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 24.765 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 37.465 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.13 CM |
| Shipper - Item Quantity | 12 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 12 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 84151.74310663583 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 471.99868022471367 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 296.8987331069965 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 43.85826771653543 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.379 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 134.671 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.114 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 624 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 624 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 52 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 13 |
Write Your Own Review

