Scotch® Magic™ Greener Tape 123DM-2-EF, 0.75 in x 550 in (19 mm x 13.9 m)
Scotch® Magic™ Greener Tape is a more environmentally friendly version of the original matte-finish, invisible tape, with the same great performance.
Special Price
$4.51
Regular Price
$5.30
| UPC | 00068060461698 |
|---|---|
| 3M ID | 7100282780 |
| Packaging | Pack |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
There's nothing more important than mending original documents like birth certificates, final essays, and special photos. One original deserves another. Scotch® Magic™ Tape is the original invisible matte finish tape preferred by homes, schools and home offices. Why? Because it works like magic: It's invisible! Gives you a strong, secure, permanent seal using trusted 3M adhesive technology. And with our easy to use Scotch® Tape dispenser (included), Scotch® Magic™ Tape rolls out smoothly, cuts evenly with no time, energy or tape wasted. Magically mend the many rips and tears of life securely, permanently, and invisibly.
- ENVIRONMENT FRIENDLY: A more environmentally-friendly choice from the original invisible Scotch Magic Tape
- PLANT-BASED MATERIAL: Tape made from over 53% plant-based material
- QUALTIY: Same great performance as the original Scotch® Magic™ Tape
- WRITE ON: With a matte-finish, it's simple to use a pen, pencil or marker to create labels
- GREAT FOR REPAIRS: This tape dispenser is ideal for repairs or quick fixes in your home, office or school
- PHOTO-SAFE: create and preserve memories
- Write on it with pen, pencil or marker
- Photo safe
- Glides off roll smoothly, cuts easily
- Can also be used for sealing celebratory gift bags
| 3M ID | 7100282780 |
|---|---|
| Keywords | Greener, Recycled, Environmentally, Environment, Scotch, Scotch Tape, Transparent, Transparent Tape, Office Tape, Invisible, Invisible Tape, Mending Tape, Home Tape, School Tape, Giftwrapping, Photo Safe, USA, Giftwrap, Mending, Packaging, Light Packaging, Label Protection, Value Pack |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Office Tapes > Clear Office Tapes |
| Color Family | Transparent |
| Product Color | Transparent |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Trademark 2 | Magic™ |
| Country of Origin | United States |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | PAK |
| Base - Customary Height Dimension | 6.812992126 |
| Base - Customary Length Dimension | 0.957874016 |
| Base - Customary Width Dimension | 3.711811024 |
| Base - Metric Gross Weight | 74.389 G |
| Base - Metric Height Dimension | 17.305 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 2.433 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 9.428 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | PAK |
| Consumer - Billing Unit | PAK |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 24.223192147171694 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 0.16399967221670858 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.15029794262191845 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 6.812992125984252 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 0.9578740157480315 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 3.7118110236220474 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 396.947 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 68.174 G |
| Consumer - Metric Height Dimension | 17.305 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 2.433 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 9.428 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | PACK |
| Consumer - Unit | PAK |
| Inner - Billing Unit | PAK |
| Inner - Customary Cubic Dimension | 110.34374430953586 ci |
| Inner - Customary Gross Weight | 0.9909999147472432 lbs |
| Inner - Customary Net Weight | 0.9017876557315107 lbs |
| Inner - Customary Height Dimension | 2.75 in |
| Inner - Customary Length Dimension | 10.7 in |
| Inner - Customary Width Dimension | 3.75 in |
| Inner - Metric Cubic Dimension | 1808.21 CCM |
| Inner - Metric Net Weight | 409.044 G |
| Inner - Metric Height Dimension | 6.985 CM |
| Inner - Metric Length Dimension | 27.178 CM |
| Inner - Metric Width Dimension | 9.525 CM |
| Inner - Item Quantity | 6 |
| Inner - Total Unit Quantity | 6 |
| Inner - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Inner - Item Unit | PACK |
| Inner - Previous Packaging Level Unit | PACK |
| Inner - Unit | KAR |
| Shipper - Billing Unit | PAK |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 925.5251581369305 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.386998970022358 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.410725934389064 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 8.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 11.312992125984252 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 15166.64 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 2897.094 G |
| Shipper - Metric Net Weight | 2454.264 G |
| Shipper - Metric Height Dimension | 21.59 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 28.735 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.447 CM |
| Shipper - Item Quantity | 36 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 36 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | WRAP |
| Shipper - Item Unit | PACK |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | PAK |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 90864.35495705638 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 559.9983967984294 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 432.85781019641047 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 47.36220472440945 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.99212598425197 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 40.0 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.489 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 196.341 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 1.203 M |
| Pallet - Metric Length Dimension | 1.219 M |
| Pallet - Metric Width Dimension | 1.016 M |
| Pallet - Item Quantity | 2880 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 2880 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 80 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | PACK |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 5 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 16 |
Write Your Own Review


