Scotch® Low Noise Box Sealing Tape Dispenser H150, 2 in, 6/Case
Scotch® Low Noise Tape Dispenser H150 incorporates a unique pressure bar that reduces noise as tape is unwound. This spring-loaded bar continuously presses the tape roll against the dispenser's core roller while also directing the tape away, at an angle that minimizes the unpleasant sound produced by common pressure sensitive box sealing tapes.
Special Price
$45.93
Regular Price
$54.03
| UPC | 00021200395185 |
|---|---|
| 3M ID | 7000056829 |
| Packaging | Each |
Sorry, We Are Out of Stock
- Get up to 15% OFF
- Exclusive Deals and Discounts
- Secure Shopping Experience
- Fast and Friendly Customer Support
Scotch® Low Noise Tape Dispenser H150 incorporates a unique pressure bar that reduces noise as tape is unwound. This spring-loaded bar continuously presses the tape roll against the dispenser's core roller while also directing the tape away, at an angle that minimizes the unpleasant tearing sound produced by common pressure sensitive box sealing tapes — the perfect choice for low noise environments and/or constant taping operations.
- OPERATES SMOOTHLY AND QUIETLY: Making it usable in noise sensitive places
- PISTOL GRIP HANDLE: Allows for easy one-hand operation
- CONTROL THE TAPE WIDTH DISPENSED: With rolls up to 2-inches (48 mm) wide
- HIGH-IMPACT METAL AND PLASTIC BUILD: That is lightweight, for easy handling and control
- RECOMMENDED APPLICATIONS: Label protection, pouch tape dispensing, box sealing, carton sealing, combining, reinforcing and bundling
| 3M ID | 7000056829 |
|---|---|
| Keywords | scotch low noise h150 noise reduction tape dispenser gun quiet packing two 2 inch 3m six 6 case |
| Global Product Hierarchy | Tapes > Tape Applicators, Dispensers & Kits > Handheld Applicators |
| Application | Box Closure, General and Primary Packaging |
| Color Family | Gray |
| Compatible Tape | Packaging Tape |
| Features | Low Noise |
| Material | Plastic/Metal |
| Product Color | Gray |
| Product Number | H150 |
| Product Type | simple |
| Quantity | 0 |
| Tape Width (Imperial) | 2.0 in |
| Tape Width (Metric) | 48.0 mm |
| Trademark 1 | Scotch® |
| Country of Origin | China |
| SAP Shelf Life In Days | 0 |
| Base - Billing Unit | EA |
| Base - Metric Gross Weight | 0.454 KG |
| Base - Metric Height Dimension | 11.557 CM |
| Base - Metric Length Dimension | 8.763 CM |
| Base - Metric Width Dimension | 27.62 CM |
| Base - Item Quantity | 1 |
| Base - Unit | EA |
| Consumer - Billing Unit | EA |
| Consumer - Customary Cubic Dimension | 170.694884696856 ci |
| Consumer - Customary Gross Weight | 1.0008986703193443 lbs |
| Consumer - Customary Net Weight | 0.8994860297143006 lbs |
| Consumer - Customary Height Dimension | 4.55 in |
| Consumer - Customary Length Dimension | 3.45 in |
| Consumer - Customary Width Dimension | 10.874015748031496 in |
| Consumer - Metric Cubic Dimension | 2797.188 CCM |
| Consumer - Metric Net Weight | 0.408 KG |
| Consumer - Metric Height Dimension | 11.557 CM |
| Consumer - Metric Length Dimension | 8.763 CM |
| Consumer - Metric Width Dimension | 27.62 CM |
| Consumer - Item Quantity | 1 |
| Consumer - Total Unit Quantity | 1 |
| Consumer - Previous Packaging Level Quantity | 1 |
| Consumer - Item Unit | DISP |
| Consumer - Unit | EA |
| Shipper - Billing Unit | EA |
| Shipper - Customary Cubic Dimension | 1120.6662767656244 ci |
| Shipper - Customary Gross Weight | 6.743940600235405 lbs |
| Shipper - Customary Net Weight | 5.399120800907652 lbs |
| Shipper - Customary Height Dimension | 11.5 in |
| Shipper - Customary Length Dimension | 10.124803149606299 in |
| Shipper - Customary Width Dimension | 9.624803149606299 in |
| Shipper - Metric Cubic Dimension | 18364.43 CCM |
| Shipper - Metric Weight | 3.059 KG |
| Shipper - Metric Net Weight | 2.449 KG |
| Shipper - Metric Height Dimension | 29.21 CM |
| Shipper - Metric Length Dimension | 25.717 CM |
| Shipper - Metric Width Dimension | 24.447 CM |
| Shipper - Item Quantity | 6 |
| Shipper - Total Unit Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Quantity | 6 |
| Shipper - Previous Packaging Level Unit | CTNS |
| Shipper - Item Unit | DISP |
| Shipper - Unit | CS |
| Pallet - Billing Unit | EA |
| Pallet - Customary Cubic Dimension | 87813.16775231976 ci |
| Pallet - Customary Gross Weight | 359.9994417895521 lbs |
| Pallet - Customary Net Weight | 259.19968627338244 lbs |
| Pallet - Customary Height Dimension | 52.46968503937008 in |
| Pallet - Customary Length Dimension | 47.23976377952756 in |
| Pallet - Customary Width Dimension | 35.42992125984252 in |
| Pallet - Metric Cubic Dimension | 1.439 M3 |
| Pallet - Metric Net Weight | 117.571 KG |
| Pallet - Metric Height Dimension | 133.273 CM |
| Pallet - Metric Length Dimension | 119.989 CM |
| Pallet - Metric Width Dimension | 89.992 CM |
| Pallet - Item Quantity | 288 |
| Pallet - Total Unit Quantity | 288 |
| Pallet - Previous Packaging Level Quantity | 48 |
| Pallet - Previous Packaging Level Unit | BOX |
| Pallet - Item Unit | DISP |
| Pallet - Unit | PAL |
| Pallet - Pallet Layer Quantity | 4 |
| Pallet - Shipping Container Per Layer Quantity | 12 |
Write Your Own Review


